«Κύπελλο Αμμοχώστου»

Στον τέταρτο αγώνα σπόρτιγκ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ 2016. Ο Άγγελος Αβραάμ κέρδισε το «Κύπελλο Αμμοχώστου».

•    Τριπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση, την οποία κέρδισε τελικά ο Μιχάλης Τζιαπούρας, ύστερα από αγώνα μπαράζ

•    Νικητής στους έφηβους ο Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης, στους βετεράνους ο Μίκης Φυλακτού και στους σούπερ βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Άγγελος Αβραάμ, ύστερα από σπουδαία εμφάνιση, ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα σπόρτιγκ για το «Κύπελλο Αμμοχώστου», με το εξαιρετικό αποτέλεσμα 97/100! Ο αγώνας ήταν ο τέταρτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του διεθνούς σκοπευτηρίου Λεμεσού την περασμένη Κυριακή 22 Μαΐου. Μετά την άνετη νίκη του Άγγελου Αβραάμ, το ενδιαφέρον των φίλων της σκοποβολής επικεντρώθηκε στη δεύτερη θέση όπου τρεις αθλητές βρέθηκαν ισόβαθμοι με 92/100 και οδήγησαν τα πράγματα σε αγώνα μπαράζ. Εκεί όπου, πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος, ο Μιχάλης Τζιαπούρας της ΣΚΟΚΕΡ «καθάρισε» το αργυρό μετάλλιο με 20/20, έναντι 18/20 του Ηλία Ηλία της ΣΚΟΛΕΥ που περιορίστηκε στην τρίτη θέση και 5/6 του Δώρου Παμπακά της ΣΚΟΑΜ που τερμάτισε τέταρτος στη γενική κατάταξη και πρώτος στη Β’ κατηγορία. Στην Γ’ κατηγορία, νικητής ήταν ο Γιώργος Παυλίδης της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100 και στην Δ’ κατηγορία ο συναθλητής του Χαράλαμπος Οικονόμου με 91/100.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο νεαρός αθλητής της Σκοπευτικής Ένωσης Λεμεσού Χριστόδουλος Χριστοδουλίδης, ο οποίος με 91/100 κατέκτησε την πρώτη θέση στους έφηβους και τη δεύτερη στη Β’ κατηγορία. Οι αθλητές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, Μίκης Φυλακτού (84/100) και Ευάγγελος Καραβόλιας (85/100), πρώτευσαν στις κατηγορίες των βετεράνων και σούπερ βετεράνων αντίστοιχα.