Νέο παγκύπριο ρεκόρ από το νεαρό Γιώργο Ευαγγέλου (φώτος)

Το νέο παγκύπριο ρεκόρ που πέτυχε ο νεαρός Γιώργος Ευαγγέλου στην κατηγορία των παίδων, ήταν αυτό που ξεχώρισε ιδιαίτερα στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» στο αεροβόλο τουφέκι.

Ο νεαρός αθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας, ανέβασε το παγκύπριο ρεκόρ στους παίδες, στο 394.9, ενώ το αποτέλεσμά του στις 60 βολές όπου συνέχισε ανεπίσημα (591.6), ήταν ψηλότερο από το αποτέλεσμα του νικητή των ανδρών!

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις σταθερού στόχου του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά. Στο ίδιο αγώνισμα (αεροβόλο τουφέκι) ξεχώρισαν επίσης, το γεγονός ότι οι αθλητές και αθλήτριες της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας πήραν τις πρώτες θέσεις σε όλες τις κατηγορίες, ενώ στη γενική κατάταξη των 60 βολών (άνδρες – έφηβοι), πρώτευσαν τρεις έφηβοι σκοπευτές, με τον πρωταθλητή της ΣΚΟΛΕΥ Αλέξανδρο Χριστοφόρου να κερδίζει άλλο ένα αγώνα με 612.9! Στη γενική κατάταξη των 40 βολών (γυναίκες - νεάνιδες), κέρδισε η διεθνής σκοπεύτρια της ΣΚΟΛΕΥ Μαριλένα Κωνσταντίνου με 407.2, ενώ η συναθλήτριά της Κάλια Παπασωζομένου ήταν η νικήτρια στις νεάνιδες με 403.4. Στο αεροβόλο τουφέκι ανδρών, ο Ανδρέας Κωσνσταντίνου πέτυχε 590.3, στους παίδες με σταντ ο Μιχάλης Παφίτης πήρε την πρώτη θέση με 406.4 και στους παμπαίδες πρώτευσε ο Αχιλλέας Σοφοκλέους με 399.1.

Η νεαρή ΕιρηάνναΚαγιά ήταν η νικήτρια στο αεροβόλο τουφέκι κορασίδων με 392.5, η Κωνσταντίνα Μακρίδου με 403.1 πήρε τη νίκη στις κορασίδες με σταντ, ενώ η μικρή Θέα Φράγκου πρώτευσε στις παγκορασίδες με 380.1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στον αγώνα για το «Κύπελλο Κερύνειας» σε κάθε κατηγορία στο αεροβόλο τουφέκι ήταν τα ακόλουθα: