Μεγάλη νίκη το Παν.Λευκωσίας

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑΣ ΑΝΤΡΩΝ 2017 – 2018

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ FREDERICK – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 58-90

Άλλη μία πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν οι καλαθοσφαιριστές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας το οποίο παραμένει πρώτο και αδιαφιλονίκητο φαβορί και για τον φετινό τίτλο.

Πάντως το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε περισσότερο στο Frederick University οι παίκτες του οποίου οποίοι με δυνατή άμυνα αλλά και ιδιαίτερη ευστοχία στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 23-22.

Από εκεί και πέρα οι καλαθοσφαιριστές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανέβασαν  στροφές και κατάφεραν με ένα επί μέρους σκορ 25-6 να κλείσουν το ημίχρονο με 29-47.

Στο Β μέρος οι παίκτες του Frederick University δεν τα κατάφεραν να αντιδράσουν ενώ από την άλλη οι καλαθοσφαιριστές του πανεπιστημίου Λευκωσίας συνέχισαν να βομβαρδίζουν το αντίπαλο καλάθι πετυχαίνοντας στο τέλος μία ευρεία και σπουδαία νίκη με 58-90 ,νίκη που τους κρατά στην κορυφή του πρωταθλήματος  σε ένα πρωτάθλημα που αναμένεται ιδιαίτερα συναρπαστικό.