1-1 και τελικός στη Λεμεσό

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου αγώνα της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α' Κατηγορίας, επικρατώντας του Απόλλωνα με 62-56 μέσα στο Λευκόθεο, ισοφαρίζοντας έτσι στην σειρά των τελικών σε 1-1. Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί στην Λεμεσό το ερχόμενο Σάββατο 28 Μαΐου, στις 18:00, και η ομάδα που θα πάρει την νίκη θα κατακτήσει το Πρωτάθλημα για την αγωνιστική περίοδο 2015-16.
Το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με το σκορ να φθάνει στο 16-15 υπέρ του Απόλλωνα στο τέλος της πρώτης περιόδου, και στο ισόπαλο 27-27 με την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι "γαλαζοκίτρινοι" μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με οκτώ πόντους (47-39) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, και στο τέλος έφυγαν με την νίκη, με τελικό αποτέλεσμα 62-56.
Κορυφαίοι για τον ΑΠΟΕΛ ήταν οι Χαριδήμου και Μύθιλλος με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν και οι Γ. Ζαβός, Ντουκάν και Ζιαρτής που σημείωσαν 10, 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Ηλιάδης με 15 πόντους, και οι Σωφρονίου-Χριστοφίδης που σημείωσαν από 11 πόντους.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 27-27, 47-39, 62-56