Πρόκριση στον τελικό! (βίντεο)

Στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ16 προκρίθηκε η Εθνική Κύπρου, μετά την νίκη της στην ημιτελική φάση κόντρα στο Γιβραλτάρ με 70-36.

Η ομάδα του Μιχάλη Μιχαήλ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε μία δίκαιη νίκη και πρόκριση στον τελικό που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24 Ιουλίου στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία", στις 20:30, με την είσοδο να είναι ελεύθερη για το φίλαθλο κοινό. Αξίζει να σημειωθεί πως πέραν των 1000 φιλάθλων βρέθηκαν στο στάδιο της πρωτεύουσας το Σάββατο και παρακολούθησαν από κοντά τον αγώνα κόντρα στο Γιβραλτάρ.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο πρώτο τρίλεπτο με το σκορ να είναι στο 5-5.Η Κύπρος ήταν όμως ανώτερη στην συνέχεια καταφέρνοντας μέχρι το 7' να σημειώσει δέκα σερί πόντους και να προηγηθεί με 15-5.  Η υπεροχή της Κύπρου συνεχίστηκε και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την χώρα μας να προηγείται με 23-10. Με παρόμοιο ρυθμό κύλισε ο αγώνας και στην δεύτερη περίοδο. Η Κύπρος είχε το πάνω χέρι μέσα στο γήπεδο, με το Γιβραλτάρ να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά στο σκορ χωρίς επιτυχία, η οποία έφθασε τους 19 πόντους στο 16' με το σκορ να είναι στο 35-16. Το συγκρότημα του Μιχάλη Μιχαήλ σημείωσε άλλους δέκα πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο την βρήκε να προηγείται με 45-16.

Σε πιο χαμηλό ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι κατά την 3η περίοδο, με την Εθνική μας ομάδα να συνεχίζει να υπερέχει του αντιπάλου της μέσα στο παρκέ. Η Κύπρος έλεγχε το παιχνίδι και διατηρούσε τις αποστάσεις που την χώριζαν στο σκορ από το Γιβραλτάρ, και με το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 58-29. Η Κύπρος έχοντας ήδη "καθαρίσει" το παιχνίδι από πιο πριν, κατάφερε να διατηρήσει τις διαφορές στο σκορ από το Γιβραλτάρ, και με την λήξη του αγώνα να πάρει μία εύκολη νίκη με 66-31.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Ιασωνίδης που σημείωσε 17 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο) ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Ροβέρτου Αλεξάνδρου που σημείωσε 15 πόντους (5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο). Επίσης διακρίθηκαν οι Βίκτωρ Χριστοφίδης με 11 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 7 κλεψίματα) και Πόλυς Ηλιάδης με 9 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 2 κλεψίματα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-10, 45-16, 65-29, 70-36

Εθνική Κύπρου Κ16 (Μιχάλης Μιχαήλ): Χριστοφίδης 11 (2), Ηλιάδης 9 (1), Παπαλουκάς 2, Ιασωνίδης 17 (5), Τέγγερης 2, Σασάκαρος 4, Αλεξάνδρου 15, Αχιλλέως 4, Στυλιανού 4, Βασιλείου 2.

Εθνική Γιβραλτάρ Κ16 (Στούαρτ Φελίς): Αράδας 2, Ερνάντες 6, Τέγεζ, Γκαρσία 14, Ρουίζ 2, Ροντρίγκεζ 5, Τέρνμπριτζ, Πένφολντ, Σμαρτ, Τζέφρις, Μεσίλιο 4 (1), Ελ Γετέφτι 3.