Κερδίσαμε την Ιρλανδία

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Ανδρών Κ18 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Β' Κατηγορίας που γίνεται στα Σκόπια, επικρατώντας στο πρώτο της παιχνίδι της Ιρλανδίας με 67-61.

Η ομάδα του Μάριου Αργυρού παρουσίασε εξαιρετική εικόνα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, και πέτυχε μία πολύ σημαντική και μεγάλη νίκη. Επόμενος αγώνας για την Κύπρο σήμερα στις 16:30 κόντρα στην Ουγγαρία.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Εθνική μας ομάδα που στο πρώτο τρίλεπτο με ένα σερί δεκατριών πόντων πήρε προβάδισμα με 13-0. Έπειτα η Ιρλανδία ανέβηκε, με την χώρα μας να έχει το πάνω χέρι και να ολοκληρώνει την περίοδο στο 25-18. Πιο ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από την μία η Ιρλανδία προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά στο σκορ για να διεκδικήσει τον αγώνα, και από την άλλη η Κύπρος διατηρούσε τις διαφορές που την χώριζαν από την Ιρλανδία. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η χώρα μας ήταν μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους διαφορά (40-32).

Ελαφριά υπεροχή είχε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και στα πρώτα στάδια της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας να κρατήσει τις διαφορές που την χώριζαν στο σκορ από την Ιρλανδία, και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 58-47. Η αντίπαλος μας τα έδωσε όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο για να κάνει την ανατροπή, χωρίς όμως επιτυχία. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την Κύπρο να προηγείται με 67-61.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χρίστος Χατζηκώστας με 11 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασσίστ, 4 κλεψίματα) ενώ επίσης διακρίθηκαν οι Μύθιλλος με 13 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και Δουκανάρης με 9 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 40-32, 58-47, 67-61

Εθνική Κύπρου Κ18 (Μάριος Αργυρού): Χριστοφίδης, Σοφρωνίου 2, Μύθιλλος 13 (1), Δουκανάρης 9 (1), Λούκοβιτς 2, Στρατής 6 (1), Χατζηκώστας 11 (3), Χαριδήμου 4, Εύζωνας 7 (1), Ανδρέου 7 (1), Καραπατάκης, Σταυρινίδης 6.

Εθνική Ιρλανδίας Κ18 (Τζόε Μπόυλαν): Ρινγκ 5 (1), Ντράμοντ 15, Γουεμπάιλι 4, Ρόκφολ 12, Σούλιβαν 15 (5), Άστον, Τρέισι 7 (1), Κουρράν, Κόμινς, Οράιλι, Χίφι, Χάνεϊ 3.