Άλλη μια νίκη για την Εθνική

Πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Εθνική Ανδρών σε κυπριακό έδαφος, που επικράτησε του Κατάρ με 59-58, στο δεύτερο φιλικό που έδωσαν μεταξύ τους οι δύο ομάδες.

Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πριν την έναρξη των επίσημων αγώνων για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017, όπου θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα το Βέλγιο εκτός έδρας, στις 31 Αυγούστου. Στις 3 Σεπτεμβρίου (Σάββατο) θα πραγματοποιηθεί ο πρώτος εντός έδρας αγώνας κόντρα στην Ισλανδία, στις 17:00 στο "Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία" με την είσοδο να είναι δωρεάν για το φίλαθλο κοινό.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με την Κύπρο να είναι ελαφρώς καλύτερη και να παίρνει προβάδισμα με 13-10. Στην δεύτερη περίοδο το Κατάρ ανέβασε στροφές και κατάφερε μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου να προηγηθεί με 29-23.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της Εθνικής μας ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιανναρά ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά που την χώριζε στο σκορ με το Κατάρ στον ένα πόντο (40-39) μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου. Με τον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισε το παιχνίδι η Κύπρος και στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι το 35' δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων (53-43).

Το Κατάρ πάλεψε στα τελευταία λεπτά του αγώνα μειώνοντας σε 59-58, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Κορυφαίος ο Γρηγόρης Παντούρης με 13 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) ενώ εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε και ο Νίκος Στυλιανού με 10 πόντους (2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 23-29, 39-40, 59-58