Νίκη για την ΑΕΛ και 2-2 στους τελικούς!

Το 2-2 στην σειρά των τελικών έκανε η C2S ΑΕΛ που επικράτησε μέσα στην έδρα της του Κεραυνού με 58-52.

Πλέον οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν σε πέμπτο και τελευταίο τελικό στο "Κώστας Παπαέλληνας", με την νικήτρια ομάδα να κατακτάει το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών. Η αναμέτρηση που έγινε στην Λεμεσό ήταν εξαιρετική, με την ΑΕΛ να ξεκινάει πιο καλά το παιχνίδι και να δημιουργεί μέχρι και 15 πόντους διαφορά στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μείωσε μέχρι και στους δύο πόντους την διαφορά στο 38', όμως η ΑΕΛ ήταν πιο συγκεντρωμένη στο τέλος και έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 58-52. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Ζιβάνοβιτς με 13 πόντους, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι για την ΑΕΛ έκαναν επίσης οι Αγαπίου, Μενελάου και Λάρκου με 11, 10 και 9 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κεραυνό ξεχώρισε η Θεολόγου που σημείωσε 20 πόντους.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι, όπου κατάφερε μέχρι το 5' να προηγηθεί με 3-1, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι γηπεδούχες πέτυχαν άλλους επτά πόντους και έφεραν το σκορ στο 10-1. Ο Κεραυνός στην συνέχεια μείωσε με τέσσερις πόντους (τρεις η Θεολόγου, ένα η Σαρπ) σε 10-5, για να απαντήσει η Αγαπίου και να φέρει το σκορ στο 12-5. Στην συνέχεια και μέχρι το φινάλε της περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 15-9.

Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της Β' περιόδου (Ζιβάνοβιτς για ΑΕΛ, Θεολόγου για Κεραυνό) με το σκορ να πάει στο 17-11. Έπειτα το συγκρότημα της Κάλιας Παπαδοπούλου πέτυχε οκτώ σερί πόντους (τέσσερις η Αγαπίου, από δύο οι Ζιβάνοβιτς και Όρλοβιτς) δημιουργώντας διαφορά 14 πόντων (25-11) μέχρι το 14'. Ο Κεραυνός στην συνέχεια βελτίωσε την εικόνα του και ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Στο 17' το σκορ ήταν στο 28-18 υπέρ της ΑΕΛ, ενώ με το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε έξι πόντους (από δύο Μενελάου, Όρλοβιτς, Ζιβάνοβιτς) ενώ δέχθηκε δύο από την Θεολόγου, επαναφέροντας την διαφορά στους 14 πόντους (34-20).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους μέχρι το 23:15 (από δύο οι Μενελάου-Αθανασίου για Κεραυνό, τέσσερις η Μενελάου για ΑΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 38-25. Έπειτα ο Κεραυνός σημείωσε τέσσερις πόντους, με τις Αθανασίου και Πιτσιλλίδου, μειώνοντας μέχρι το 25' σε 38-29. Η ΑΕΛ απάντησε με έξι πόντους (τέσσερις η Ζιβάνοβιτς, δύο η Αγαπίου) δημιουργώντας διαφορά δεκαπέντε πόντων (44-29) στο παιχνίδια. Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Κεραυνός μείωσε την διαφορά στους έντεκα (46-35).

Με δίποντο της Μενελάου μπήκε στην Δ' περίοδο η ΑΕΛ (48-35) με τον Κεραυνό να απαντάει σημειώνοντας οκτώ σερί πόντους (τέσσερις η Θεολόγου, από δύο οι Πιτσιλλίδου-Σαρπ) με το σκορ να οδηγείται στο 48-44. Ο Κεραυνός συνέχισε να πιέζει, καταφέρνοντας να πετύχει άλλους πέντε πόντους μέχρι το 38', ενώ είχε δεχθεί τρεις, μειώνοντας έτσι την διαφορά στους δύο (51-49). Η ΑΕΛ ήταν πιο ψύχραιμη στην συνέχεια, και σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο η Λάρκου, από δύο η Παπαδοπούλου-Μενελάου) φέρνοντας το σκορ στο 58-49. Μέχρι το φινάλε του αγώνα ο Κεραυνός πέτυχε τρεις ακόμα πόντους και έφερε το σκορ στο τελικό 58-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-9, 34-20, 46-35, 58-52