Νίκη παραμονής για την Κύπρο

Την νίκη με 60-51 πανηγύρισε η Κύπρος κόντρα στην Νορβηγία, σε αναμέτρηση που έγινε για την τελική κατάταξη (θέσεις 21-24) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β' Κατηγορίας που διεξάγεται στην Σόφια.

Με το νικηφόρο αυτό αποτέλεσμα, η κυπριακή ομάδα έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην Β' Κατηγορία, και θα αγωνιστεί αύριο (19/8) στην τελευταία αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, για τις θέσεις 21-22. Ο αντίπαλος της Κύπρου θα γίνει γνωστός αργότερα εντός της ημέρας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Αινέας Γιουνγκ που σημείωσε 14 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Πιο καλά πατούσε στο παρκέ η Νορβηγία στα πρώτα στάδια του αγώνα, όπου μέχρι το 4' προηγήθηκε με 8-1. Η Κύπρος αντέδρασε και σημείωσε έξι σερί πόντους (από δύο οι Μιχαήλ, Τίγκας και Γιούνγκ) και μείωσε σε 8-7.  Οι διαφορές ανάμεσα στις δύο πλευρές παρέμειναν σε χαμηλά επίπεδα στην συνέχεια, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου η Νορβηγία ήταν μπροστά με 13-11. Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι και πιο μετά, με το σκορ να οδηγείται μέχρι το 13' στο 18-17 υπέρ των Νορβηγών. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά οι νορβηγοί αύξησαν την διαφορά στο σκορ στους πέντε πόντους (22-17) με την Κύπρο να αντιδράει στην συνέχεια και με οκτώ σερί πόντους μέχρι το 18' (τέσσερις ο Μιχαήλ, από δύο οι Παφίτης-Μπολσάκοβ) πήρε προβάδισμα με 25-22. Βελτιωμένη ήταν η Νορβηγία στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, όπου κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα με 30-27.

Με δίποντο του Γιουνγκ ξεκίνησε την Γ' περίοδο η Κύπρος, μειώνοντας σε 30-29. Η κυπριακή ομάδα μέχρι το 23' κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ (32-32), με το σκορ να παραμένει ισόπαλο και δύο λεπτά αργότερα στο 34-34. Πολύ κοντά παρέμειναν οι δύο ομάδες και στην συνέχεια, με το σκορ να πάει στο 39-38 (υπέρ της Νορβηγίας) στο τέλος της περιόδου. Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Κύπρος στην Δ' περίοδο όπου με τρίποντο του Παφίτη πήρε προβάδισμα με 41-39, ενώ μέχρι το 32:30 ο Γιούνγκ σημείωσε δύο ακόμα ελεύθερες βολές και έκανε το 43-39 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Νορβηγοί ισοφάρισαν εκ νέου (46-46), ενώ στο 38:30 το σκορ ήταν στο 52-49 για την Κύπρο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε ακόμα έξι πόντους στην πορεία (τέσσερις ο Μπολσάκοβ, δύο ο Τίγκας) με το σκορ να πάει στο 58-49. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Κύπρος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 60-51.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-13, 27-30, 38-39, 60-51