Ανώδυνη ήττα από τη Ρουμανία

Την ήττα από την Ρουμανία με 72-53 γνώρισε η Κύπρος στον τελευταίο αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ16 Β' Κατηγορίας.

Η κυπριακή ομάδα κατάφερε με την νίκη που πέτυχε μία ημέρα νωρίτερα κόντρα στην Νορβηγία να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Β' Κατηγορία, ο οποίος ήταν και ο κύριος στόχος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με την Ρουμανία στην πορεία να ανεβάζει στροφές και να προηγείται με 11-5 μέχρι το 5', ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ οδηγήθηκε στο 21-13. Η Κύπρος ήταν σαφώς ανώτερη στο Β' δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να ανατρέψει την διαφορά στο σκορ και μέχρι το 15' να προηγείται με 29-24. Η Ρουμανία βελτίωση την εικόνα της στην συνέχεια, καταφέρνοντας με το τέλος του ημιχρόνου να προηγηθεί με 35-34.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο, με τις διαφορές που χώριζαν τις ομάδες στο σκορ να είναι σε πολύ μικρά επίπεδα, με το σκορ στο 26' να είναι στο 42-41 υπέρ της Ρουμανίας, η οποία ανέβηκε στο τελευταίο τετράλεπτο και με επτά σερί πόντους έκανε το 49-41. Δυνατά ξεκίνησε και στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρουμανία που στο 35' ήταν μπροστά με 61-45. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ οδηγήθηκε στο τελικό 72-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 34-35, 41-49, 53-72