Άγγιξε το θαύμα ο Κεραυνός (φώτος)

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση που πραγματοποίησε μέσα στην Ρωσία ο Κεραυνός, όπου επικράτησε με 67-63 της Άφτοντορ, ωστόσο αποκλείστηκε από την συνέχεια των προκριματικών του Basketball Champions League, αφού δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά των έντεκα πόντων, όπου είχε ηττηθεί μέσα στον Στρόβολο στον πρώτο αγώνα.

Η κυπριακή ομάδα είχε εξαιρετική παρουσία σε όλη την διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας λίγο πριν το τέλος του αγώνα να προηγείται με έντεκα πόντους διαφορά. Οι ρώσοι ήταν συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια του αγώνα και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και να κερδίσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Κεραυνός θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό του ταξίδι φέτος, αφού θα συμμετέχει στους ομίλους του FIBA Europe Cup. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κένεθ Μπάρκερ με 11 πόντους (13 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 6-6 στο έκτο λεπτό. Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές και στην συνέχεια, όπου ενάμιση λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από τρεις ακόμα πόντους (9-9). Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας, με την Άφτοντορ να προηγείται με 17-15 στο τέλος της Α’ περιόδου.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα που μέχρι το 13:30 δημιούργησε διαφορά επτά πόντων (24-17). Η διαφορά παρέμεινε στους επτά πόντους και στο 16’ όπου το σκορ ήταν στο 28-21. Στην συνέχεια η κυπριακή ομάδα ανέβασε τον ρυθμό της και κυριάρχησε στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το 18:30 να προηγηθεί στο σκορ με 32-31. Πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ντέιβις με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους ερυθροκίτρινους, με το σκορ να είναι στο 35-31.

Δυνατά μπήκαν στην Γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι που με πέντε σερί πόντους πήραν εκ νέου προβάδισμα με 36-35 στο 22’. Στην συνέχεια η κυπριακή ομάδα ανέβασε στροφές και μέχρι το 26:30 όχι μόνο πήρε ξανά το προβάδισμα, αλλά επανέφερε και την διαφορά των πέντε πόντων, με το σκορ να είναι στο 43-38. Μισό λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι ρώσοι μείωσαν στους τρεις (46-43), ωστόσο ο Μπάσεϊ με λέι απ έκανε το 48-43 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ρώσοι μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (50-48), με την ομάδα του Στροβόλου στην συνέχεια να είναι εντυπωσιακή και μέχρι το 35’ να σημειώνει εννέα σερί πόντους (τρίποντο ο Μιχαήλ, από δύο οι Πάρκς, Αμπουκάρ και Πάρκερ) και να παίρνει προβάδισμα με 59-48! Η κυπριακή ομάδα ήταν εντυπωσιακή και στην συνέχεια, με την διαφορά στο σκορ να είναι στους δέκα πόντους (61-51) στο 37’. Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα ωστόσο η Άφτοντορ κατάφερε και μείωσε την διαφορά στο σκορ, με τον Κεραυνό να φεύγει με την νίκη με 67-63, χωρίς όμως να καταφέρει να κερδίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 31-35, 43-48, 63-67