Νίκησε στη Βουλγαρία ο Κεραυνός (φώτος)

Ο Κεραυνός πέτυχε την τέταρτη του νίκη σε πέντε αναμετρήσεις μέχρι στιγμής στον Δ’ Όμιλο του FIBA Europe Cup, επικρατώντας μέσα στην Βουλγαρία της BC Balkan με 84-75.

Η ομάδα του Στροβόλου είχε καλύτερη εικόνα μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχε μία δίκαιη νίκη. Πλέον η προσοχή των «ερυθροκίτρινων» στο FIBA Europe Cup στρέφεται στην 6η και τελευταία αγωνιστική, όπου ο Κεραυνός θα κυνηγήσει την 1η θέση στον όμιλο.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τέρελ Παρκς με 15 πόντους (12 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), Μοχάμεντ Αμπουκάρ με 22 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Κέιντ Ντέιβις με 17 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, όπου είδαμε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο. Μέχρι το 3:30 το σκορ ήταν στο 8-8, ενώ τρία λεπτά αργότερα το παιχνίδι ήταν ξανά ισόπαλο στο 15-15. Στην συνέχεια ο Κεραυνός σημείωσε οκτώ σερί πόντους (από ένα τρίποντο οι Μιχαήλ-Μπάσεϊ, δύο πόντους ο Παρκς) και πήρε προβάδισμα με 23-15. Τρεις ακόμα πόντους σημείωσαν οι γηπεδούχοι μέχρι το φινάλε της περιόδου με τον Ιβανόφ (23-18).

Με τρίποντο του Αμπουκάρ μπήκε στο Β’ δεκάλεπτο ο Κεραυνός, παίρνοντας προβάδισμα με 26-18. Η ομάδα του Στροβόλου ήταν ανώτερη στο παρκέ και μέχρι το 14’ είχε δημιουργήσει διαφορά έντεκα πόντων στο σκορ (33-22). Μέχρι το 17:30 οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τέσσερις, με το σκορ να είναι στο 37-33. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν ανώτερο στα τελευταία δυόμιση λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, και σημείωσε επτά πόντους (τρίποντο ο Ντέιβις, από δύο οι Μιχαήλ-Κινγκ), επαναφέροντας την διαφορά στους έντεκα, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-33.

Με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Κεραυνός, όπου σημείωσε οκτώ σερί πόντους (έξι ο Μπάρκερ, δύο ο Αμπουκάρ) μέχρι το 22:15, με το σκορ να οδηγείται στο 52-33. Η ομάδα του Στροβόλου συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 57-39 στο 25’ και στο 61-43 δυόμιση λεπτά αργότερα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και μείωσαν την διαφορά στους έντεκα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, σε 62-51.

Δυνατά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η κυπριακή ομάδα που μέχρι το 32’ άνοιξε την διαφορά στους 14 πόντους (70-56). Έως το 35’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 75-63, με την Balkan να μειώνει στους πέντε την διαφορά στο επόμενο τρίλεπτο (77-72). Οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν όμως καλύτεροι στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να αυξήσουν την διαφορά στο σκορ και στο τέλος να πάρουν την νίκη με 84-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 33-44, 51-62, 75-84

BC Balkan (Νεμπόισα Βίντιτς) Μπρουκς 7 (1), Ίλιεβ, Γουάσινγκτον 22 (2), Κότσεβ, Κέσαρ 17 (3), Ιβάνοβ 16 (4), Χόγκτον 4, Ζαχάριεβ 9 (1), Πέτκοβ.

Κεραυνός Στροβόλου (Χριστόφορος Λειβαδιώτης) Μιχαήλ 6 (1), Κινγκ 4, Μπάσεϊ 10 (2), Ντέιβις 17 (4), Μπάρκερ 10, Αμπουκάρ 22 (1), Κορωνίδης, Παρκς 15