Εύκολο πέρασμα από την Πάφο για την ΕΝΠ

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η νικήτρια στον πρώτο χρονικά αγώνα για την 13η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε του ΑΠΟΠ Πάφου μέσα στο «Αφροδίτη» με 73-53.

Αυτή ήταν η έκτη φετινή νίκη για τους «βυσσινί», σε έντεκα αναμετρήσεις, φτάνοντας έτσι στους 17 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, για τον ΑΠΟΠ ήταν η εντέκατη του ήττα σε δώδεκα αναμετρήσεις έως τώρα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τέιβον Μάιερς με 16 πόντους (13 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2 μέχρι το 2’. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα της Πάφου παρέμεινε μπροστά στο σκορ με 8-5, με την ΕΝΠ να απαντάει με τέσσερις πόντους από τους Μάιερς και Χίκεϊ και να παίρνει προβάδισμα με 9-8 έως το 4’. Έπειτα ο ΑΠΟΠ απάντησε με τρίποντο του νεαρού Χαράλαμπου Δημητρίου (11-9), για να ακολουθήσει ένα σερί οκτώ πόντων από τους «βυσσινί» μέχρι το 7’ (τέσσερις ο Χίκεϊ, από δύο οι Ατγούντ και Οκονόμπο), με το σκορ να πάει στο 17-11. Η διαφορά των έξι πόντων διατηρήθηκε και με την ολοκλήρωση της περιόδου, όπου η Ένωση ήταν μπροστά με 20-14.

Με τρίποντο του Άτγουντ μπήκε στην Β’ περίοδο η ΕΝΠ (23-14), με τον ΑΠΟΠ να απαντάει με δύο ελεύθερες βολές του Άμπραμς (23-16). Έπειτα οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Μέιτζορ, δύο ο Μάιερς) φέρνοντας την διαφορά στους δώδεκα (28-16). Μέχρι το 13’ ο ΑΠΟΠ μείωσε στους οκτώ την διαφορά (28-20). Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Μάιερς και Χίκεϊ έως το 15:30, για να ακολουθήσει τρίποντο από τον νεαρό Πορφυρίδη, ο οποίος μείωσε για τον ΑΠΟΠ σε 32-23. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν οκτώ ακόμα πόντους με το σκορ να οδηγείται στο 40-23.

Με επτά σερί πόντους μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΕΝΠ (τέσσερις ο Πυρίλλης, τρίποντο ο Άτγουντ), φέρνοντας το σκορ στο 47-23. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι το 26’ να είναι μπροστά στο σκορ με 56-25. Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 60-29.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΑΠΟΠ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου μέχρι το 33:30 σημείωσε δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας σε 63-39. Έπειτα η Ένωση ισορρόπησε το παιχνίδι και μέχρι το 35’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους (67-43). Στο 38’ το σκορ ήταν στο 71-53 ενώ με το τέλος του αγώνα οι «βυσσινί» πήραν την νίκη με τελικό σκορ 73-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 23-40, 29-60, 53-73