Έχασε ξανά και αποκλείστηκε (φώτος/βίντεο)

Το εντυπωσιακό φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Κεραυνού έφθασε στο τέλος του, μετά την εκτός έδρας αναμέτρηση που έδωσε το βράδυ της Τετάρτης (14/3) στην Ρωσία, απέναντι στην Nizhny Novgorod για την φάση των «16» του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα του Στροβόλου έκανε περήφανη όλη την Κύπρο φέτος με την σπουδαία της πορεία φέτος, ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το αρκετά μεγάλο ρώσικο εμπόδιο που βρέθηκε στον δρόμο της, γνωρίζοντας στην ήττα και στον επαναληπτικό αγώνα, με 71-61.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, το οποίο ήταν στο ισόπαλο 4-4 μέχρι το 1:30. Έπειτα η κυπριακή ομάδα με τέσσερις πόντους από τους Αμπουκάρ και Παρκς πήρε προβάδισμα με 8-4, για να μειώσει στο 4’ για την Nizhny με δίποντο ο Jelovac, σε 8-6. Έπειτα ακολούθησαν άλλοι τέσσερις πόντοι για τους «ερυθροκίτρινους» με τους Αμπουκάρ-Παρκς, με το σκορ να πηγαίνει σε 12-6 μέχρι το 6:30. Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του και στην συνέχεια, όπου στο 8’ το σκορ ήταν στο 14-13. Το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 17-17.

Στο 11:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 21-20, για να απαντήσει η ρωσική ομάδα με οκτώ σερί πόντους έως το 15’, κάνοντας 28-21. Η κυπριακή ομάδα αντέδρασε και στο επόμενο ενάμιση λεπτό σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Αμπουκάρ, δύο ο Παρκς) μειώνοντας σε 28-26. Μέχρι το 18’ το σκορ οδηγήθηκε στο 31-29, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου η Nizhny ήταν μπροστά με πέντε πόντους διαφορά (36-31).

Με πέντε σερί πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (τρεις ο Παρκς, δύο ο Μπάρκερ) ισοφαρίζοντας σε 36-36. Έπειτα οι γηπεδούχοι απάντησαν με νέους πέντε πόντους (41-36) έως το 24’, με τον Σάιμον Μιχαήλ στην συνέχεια να σημειώνει τρίποντο και να μειώνει σε 41-39. Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν σε μικρά επίπεδα και στα επόμενα λεπτά. Στο 36:30 το σκορ ήταν στο 47-43, ενώ μέχρι το 38’ η ρωσική ομάδα έφερε την διαφορά στους επτά (52-45). Μέχρι το φινάλε της περιόδου οι γηπεδούχοι σημείωσαν δύο ακόμα πόντους (54-45).

Με δίποντο του Μπάρκερ και τρίποντο του Πέπερ ξεκίνησε την Δ’ περίοδο ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 54-50 μέχρι το 32’. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 58-53, ενώ έως το 36:30, η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στους επτά πόντους (62-55). Παρά την προσπάθεια που κατέλαβε ο Κεραυνός στα τελευταία στάδια του αγώνα, η Nizhny πήρε στο τέλος την νίκη με 71-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 36-31, 54-45, 71-61