Εύκολα ο Κεραυνός

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Κεραυνός σημείωσε την 13η του φετινή νίκη, επικρατώντας μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της ΕΘΑ με 84-48.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι διαφορές στο σκορ ήταν πολύ μικρές, με τον Κεραυνό στην συνέχεια να είναι καλύτερος και να ελέγχει το παιχνίδι. Με τρεις ξένους αγωνίστηκε η ομάδα της Έγκωμης, λόγω προβλημάτων που αντιμετώπιζαν οι Χόλλιμον και Γούντς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 26 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με δύο πόντους από τον Παναγιώτου και τρίποντο από τον Μάρτιν ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ, που προηγήθηκε με 5-0 στο 1’, ενώ στο επόμενο δίλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από πέντε πόντους (Μπρουκς για ΕΘΑ, τρίποντο ο Πέπερ, λέι απ ο Νεοφύτου για Κεραυνό με το σκορ να οδηγείται στο 10-5. Μέχρι το 6:30 ο Κεραυνός σημείωσε ακόμα επτά πόντους (τρίποντο ο Πέπερ, από δύο οι Μπάρκερ-Κινγκ), ενώ ενάμιση λεπτό αργότερα η ΕΘΑ πήρε ξανά προβάδισμα με 18-17. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι Ρος και Παρκς σημείωσαν από δύο πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 21-18.

Με ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων μέχρι το 15:30 ο Κεραυνός έφερε το σκορ στο 35-18 (από έξι οι Παρκς-Ρος, δύο ο Θεοχαρίδης). Έπειτα ο Παναγιώτου με τρίποντο μείωσε σε 35-21, με τον Κεραυνό να απαντάει με δύο τρίποντα από τους Ρος και Κορωνίδη, φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι στο 18’ (41-21). Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον κεραυνό να προηγείται με 43-26.

Μέχρι το 23’ ο Κεραυνός σημείωσε άλλους δέκα πόντους (τέσσερις ο Παρκς, τρίποντο ο Μπάρκερ, δύο ο Ρος, ένα ο Πέπερ) και έφερε το σκορ στο 53-26. Έπειτα ο Παναγιώτου με λέι απ μείωσε σε 53-28, για να ακολουθήσουν ακόμα εννέα πόντοι από τους «ερυθροκίτρινους», με το σκορ να οδηγείται στο 62-28. Το φινάλε της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 67-31.

Ο Ρος με δίποντο στο 32’ έκανε το 69-31 για τον Κεραυνό, με την ΕΘΑ στην συνέχεια να πετυχαίνει έξι πόντους (τέσσερις ο Μάρτιν, δύο ο Κωνσταντίνου) και να μειώνει σε 69-37. Έως το 35:30 το σκορ ήταν στο 79-39, ενώ με το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με τελικό σκορ 84-48.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 26-43, 31-67, 48-84