Πρωταθλητής ο Όλυμπος!

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β2 Κατηγορίας πανηγυρίζει ο Όλυμπος Αγλαντζιάς, μετά την δεύτερη του διαδοχική νίκη στην σειρά των τελικών επί του Άτλαντα στην Πάφο, με 55-54, έπειτα από ένα συναρπαστικό αγώνα ο οποίος οδηγήθηκε στην παράταση. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σεργκέι Ιγκνατόφσκι που σημείωσε 23 πόντους.

Ο Άτλαντας μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να προηγείται με 15-12. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ήταν μπροστά με διαφορά πέντε πόντων (29-24).

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε κυρίως ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Όλυμπο να καταφέρνει να μεγαλώνει κατά ένα πόντο την διαφορά, όπου το σκορ έφθασε στο 39-33. Σαφώς βελτιωμένοι παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 48-48.

Στην παράταση οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μέσα στο γήπεδο πόσο πολύ ήθελαν την νίκη. Τελικά αυτή κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Όλυμπο να επικρατεί με 55-54, κατακτώντας τον και την άνοδο στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας την νέα αγωνιστική περίοδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 24-29, 33-39, 48-48, 54-55 (Παράταση)

Άτλαντας Πάφου (Δημήτρης Δεληχρήστος): Δημητρίου 3 (1), Μπρόουντ 4 (1), Αρμακόλας, Βορκάς 7 (1), Μαυρίκιος, Μαστορής 3 (1), Γεωργίου 6, Σταύρου 6, Κούλουμος 3, Κυρτσούδης 20 (5), Γουάτς.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ευρυπίδης Ανδρέου): Χειμώνας 4, Παπαλουκάς 6, Χατζηγεωργίου, Κακουλλής 7, Αβρααμίδης, Μιλτιάδης 14 (1), Ιγκνατόφσκι 23, Αβρααμίδης 1, Κοντόπυργος.