Νίκησε και “κλείδωσε” την 4η θέση

Η ΕΝΠ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στην ΕΘΑ Έγκωμης με 104-81, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Αυγόρου» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Οι «βυσσινί» είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τον έλεγχο του παιχνιδιού και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη, «κλειδώνοντας» την 4η θέση για την κανονική διάρκεια της ΟΠΑΠ Basket League, με στόχο πλέον την κατάληψη της 3ης θέσης. Για να επιτευχθεί ο στόχος αυτός, θα πρέπει η ΕΝΠ να επικρατήσει του ΑΠΟΕΛ στην Λευκωσία στην 21η αγωνιστική. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γουίλι Άτγουντ με 23 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιβον Μάιερς με 21 πόντους (8 ριμπάουντ, 7 ασσίστ) και Άντονι Χίκεϊ με 20 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στο Αυγόρου, με το σκορ να είναι στο 5-4 υπέρ της Ένωσης στο 2:20, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 8-7. Έπειτα ακολούθησαν τρεις πόντοι από τον Άτγουντ, ο οποίος έκανε το 10-8 για την ΕΝΠ, στο 4:40, με τον Μπρούκς λίγο πιο μετά να ισοφαρίζει σε 10-10. Στην συνέχεια ακολούθησαν οκτώ πόντοι για την Ένωση (έξι ο Άτγουντ, δύο ο Χίκεϊ) με το σκορ να πηγαίνει στο 18-10, ενώ μέχρι το 9’ η ΕΘΑ μείωσε στους πέντε την διαφορά (21-16). Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου η ΕΝΠ ανέβασε την διαφορά στους έντεκα (29-18).

Μέχρι το 12’ η διαφορά ανέβηκε στους δεκατρείς (33-20), με την ΕΝΠ να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου κατάφερε μάλιστα μέχρι το 15’ να αυξήσει κατά επτά πόντους την διαφορά που την χώριζε στο σκορ από την ΕΘΑ (41-21), ενώ έως το 17’ το σκορ ήταν στο 51-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Παραλιμνίου ήταν μπροστά με 62-33.

Πιο μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη της Γ’ περιόδου. Η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο 22:30 ήταν στους 30 πόντους, με την ΕΝΠ να προηγείται με 69-39. Έως το 27:30 η ΕΘΑ μείωσε σε 76-54, ενώ με το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 23 πόντους διαφορά (83-60).

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 95-67 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειχναν πως ελέγχουν το παιχνίδι, χωρίς να αφήνουν την ΕΘΑ να μειώσει και να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 102-69, με τους «κιτρινόμαυρους» να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας στο τέλος σε 104-81.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 62-33, 83-60, 104-81