Μεγάλη νίκη για τον ΚΕΡΑΥΝΟ (Φώτος)

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τρίτο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των play off της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 80-71, κάνοντας το 2-1 στις νίκες.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη την διάρκεια του, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά στο σκορ με 70-67, με τον Κεραυνό να είναι πιο συγκεντρωμένος στην συνέχεια, καταφέρνοντας να σημειώσει έντεκα σερί πόντους (78-70) και στο τέλος να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 80-71. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Λευκόθεο, όπου ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει το ερχόμενο Σάββατο (21/4) στις 15:45 τον Κεραυνό. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 20 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Άρης Κορωνίδης που σημείωσε 11 πόντους σε πολύ κρίσιμα σημεία (3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από τέσσερις πόντους έως το 1:30 (Ρος-Κινγκ για Κεραυνό, Ιερωνυμίδης-Τζέφερσον για ΑΠΟΕΛ). Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Τζέφερσον με πέντε ακόμα πόντους έκανε το 9-4 για τον ΑΠΟΕΛ, με το σκορ να πηγαίνει στο 10-6 στο 4’. Ένα λεπτό πιο μετά ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με οκτώ πόντους διαφορά (16-8), για να ακολουθήσουν εννέα πόντοι για τους «ερυθροκίτρινους» (τέσσερις ο Ρος, τρίποντο ο Αμπουκάρ, δύο ο Παρκς), παίρνοντας προβάδισμα με 17-16 στο 7:30. Έπειτα οι Τζέφερσον και Κεμπ έκαναν το 20-17 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Παρκς με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 20-18, σκορ πρώτης περιόδου.

Με έξι πόντους μπήκε στην Β’ περίοδο ο Κεραυνός (από δύο οι Κορωνίδης, Πέπερ, Παρκς) φέρνοντας το σκορ στο 24-20. Οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και στην συνέχεια, καταφέρνοντας έως το 14:30 να φέρουν την διαφορά στους δέκα (35-25). Μισό λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 37-28, ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για την ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη (τρίποντο ο Χάρπερ, από δύο οι Κοιλαράς-Ιερωνυμίδης), μειώνοντας σε 37-35. Μέχρι το 18’ το σκορ πήγε στο 43-39, με τον Μπέικερ λίγο πιο μετά να ευστοχεί σε λέι απ και να μειώνει στους δύο την διαφορά (43-41). Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός με τρίποντο του Αμπουκάρ έφερε το σκορ στο 46-41.

Πολύ θετικά ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός που πέτυχε επτά σερί πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, δύο ο Πέπερ), δημιουργώντας διαφορά 12 πόντων στο σκορ (53-41). Στην συνέχεια o ΑΠΟΕΛ απάντησε με δώδεκα σερί πόντους (επτά ο Μπέικερ, από ένα τρίποντο Κούνας-Κεμπ) και μέχρι το 26’ πήρε προβάδισμα με 54-53. Μέχρι το 27:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα πόντο (55-54), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Χάρπερ με δύο ακόμα ελεύθερες βολές έκανε το 57-54 για τον ΑΠΟΕΛ. Στο 29’ ο Κορωνίδης με τρίποντο έφερε το σκορ στο ισόπαλο 57-57, όμως ο Κεμπ λίγο πριν το φινάλε της περιόδου με νέο τρίποντο έφερε το σκορ στο 60-57 για τους «γαλαζοκίτρινους».

Με λέι απ ο Ρός μείωσε σε 60-59, λίγο μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου, για να ακολουθήσει τρίποντο από τον Κούνα και λέι απ του Τζέφερσον, φέρνοντας την διαφορά στους έξι (65-59). Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έβγαλε αντίδραση και σημείωσε πέντε πόντους έως το 33’ (τρίποντο ο Κορωνίδης, δύο ο Παρκς) μειώνοντας σε 65-64. Ένα λεπτό πιο μετά ο Ιερωνυμίδης έφερε την διαφορά στους τρεις (67-64), με τον Μπάρκερ να απαντά με τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 67-67. Μέχρι το 36’ οι «γαλαζοκίτρινοι» σημείωσαν τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Μπέικερ, ένα ο Ιερωνυμίδης), με τους γηπεδούχους να απαντούν, σημειώνοντας έντεκα πόντους (έξι ο Παρκς, τρεις ο Πέπερ, δύο ο Μπάρκερ) φέρνοντας το σκορ στο 78-70, στο 39’.  Με το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός επικράτησε με 80-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 46-41, 57-60, 80-71