ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ο Κεραυνός (φώτος)

Το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών 2018 κατέκτησε ο Κεραυνός, μετά την εντός έδρας νίκη του επί της C2S ΑΕΛ στον πέμπτο αγώνα της σειράς για την τελική φάση του πρωταθλήματος με σκορ 51-43. Με την νίκη αυτή η ομάδα του Στροβόλου έκανε το 3-2 στις νίκες και κατέκτησε το 11ο πρωτάθλημα στην ιστορία της.

Η αναμέτρηση ήταν κυρίως ισορροπημένη στην πρώτη περίοδο με τον Κεραυνό να παίρνει προβάδισμα με 9-6 στο τέλος της. Έπειτα οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έφεραν το σκορ στο 33-14. Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε και πάλι ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι σε γενικές γραμμές, με τον Κεραυνό να προσπαθεί να διατηρήσει την διαφορά στο σκορ, και την ΑΕΛ να θέλει να μειώσει. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 42-25. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού ήταν σαφώς βελτιωμένη και μείωσε σημαντικά στο σκορ, μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης, με τον Κεραυνό ωστόσο να διατηρεί στο τέλος το προβάδισμα του, φεύγοντας με το θετικό αποτέλεσμα με τελικό σκορ 51-43. Κορυφαίες του αγώνα ήταν η Χαρά Ρουσσάκη με 16 πόντους (4 τρίποντα) και Σοφία Θεολόγου με 15 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με την ΑΕΛ να παίρνει προβάδισμα με 3-2 μέχρι το 3:30, με την Αθανασίου ένα λεπτό αργότερα να σημειώνει δύο πόντους και να δίνει προβάδισμα στον Κεραυνό με 4-3. Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι στο 6-6 μέχρι το 7’. Ένα λεπτό αργότερα η Ρουσσάκη με τρίποντο έκανε το 9-6, το οποίο ήταν και το σκορ περιόδου.

Σαφώς βελτιωμένος ήταν ο Κεραυνός με την έναρξη της Β’ περιόδου. Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυνατά στο παρκέ, καταφέρνοντας έως το 13’ να δημιουργήσει διαφορά δέκα πόντων (19-9). Στην συνέχεια οι γηπεδούχες σημείωσαν πέντε πόντους (τρίποντο η Ρουσσάκη, δύο η Θεολόγου) φέρνοντας το σκορ στο 24-9. Μέχρι το 17’ το σκορ ήταν στο 27-11 υπέρ του Κεραυνού, ενώ με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Χρίστου Στυλιανίδη ήταν μπροστά στο σκορ με 33-14.

Με τέσσερις πόντους από τις Έιβερι και Θεολόγου ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, οδηγώντας το σκορ στο 37-14. Έπειτα η Όρλοβιτς μείωσε σε 37-16, για να απαντήσει η Ρουσσάκη με τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 40-16. Στην συνέχεια ακολούθησαν εννέα σερί πόντοι για την ομάδα του Γιώργου Παλάλα (τέσσερις η Όρλοβιτς, τρίποντο η Μαυρουδή, δύο η Μίτσελ) μειώνοντας σε 40-25. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η Ρουσσάκη πέτυχε δύο πόντους και έφερε το σκορ στο 42-25.

Από ένα τρίποντο πέτυχαν νωρίς στην Δ’ περίοδο οι δύο ομάδες (Νικολάου για Κεραυνό, Μαυρουδή για ΑΕΛ) με το σκορ να πάει στο 45-28. Μέχρι το 34’ το σκορ ήταν στο 49-32, με την Μαυρουδή να ευστοχεί σε νέο τρίποντο και να μειώνει για την ΑΕΛ σε 49-35. Στο επόμενο λεπτό η Παπαδούρη ήταν εύστοχη σε δύο ελεύθερες βολές (49-37), ενώ ακολούθησαν άλλοι έξι σερί πόντοι για την ΑΕΛ έως το 37:30 (τέσσερις η Μίτσελ, δύο η Όρλοβιτς) μειώνοντας σε 49-43. Στην συνέχεια η Θεολόγου και η Νικόλα πέτυχαν από μία ελεύθερη βολή, φέρνοντας το σκορ στο τελικό 51-43.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-6, 33-14, 42-25, 51-43