Πρωταθλήτρια η Αναγέννηση (Φώτος)

Το 3ο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β΄ Κατηγορίας πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (29/3/15) η Αναγέννηση Γερμασόγειας, η οποία σε συναρπαστικό τελικό στο «Λευκόθεο» επικράτησε του Αχιλλέα Αγρού με 73-67.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ανταγωνιστικό παιχνίδι και αρκετά καρδιοχτύπια, στους περίπου 400 φίλους και των δύο που βρέθηκαν στη Λευκωσία, με την ομάδα της Γερμασόγειας να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα της Πιτσιλιάς προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο πρώτο μέρος (19-33) και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το +11 (44-55), όμως η Αναγέννηση έδειξε περισσότερη θέληση, ποιοτικότερες λύσεις στον πάγκο και «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με τους Γεωργίου και Πιττάκα, που την έφεραν να ανατρέπει τα πάντα και να κατακτά τον τίτλο, με επιμέρους σκορ 29-12! Τίτλος, ο οποίος τη νέα χρονιά θα τη φέρει στην πιο ιστορική στιγμή της ιστορίας της, αφού -όπως είναι τα πράγματα τώρα- θα συμμετάσχει για πρώτη φορά στο Πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας. Ο Αχιλλέας Αγρού πάλεψε φιλότιμα, είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε καθόλου καθαρό μυαλό και οδηγείτο συνεχώς σε λάθος επιθέσεις και στο τέλος το πλήρωσε.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αγχωμένες και άστοχες στο παρκέ, έχοντας εναλλασσόμενο προβάδισμα με ανατροπές (2-4, 7-4, 7-8, 12-8, 12-13). Ωστόσο, μετά το 16-13 της Αναγέννησης στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Αχιλλέας Αγρού άρχισε να επιβάλλει το παιχνίδι του, με την είσοδο του Σάββα Μαυρομμάτη στην πεντάδα. Με δυνατή άμυνα, ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση, γρήγορο ρυθμό και αρκετούς πόντους από τον πάγκο (18 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο), οι «γαλαζοκίτρινοι» έτρεξαν σερί 0-13 και ξέφυγαν με 19-33 στο 16΄58΄΄. Η Αναγέννηση είχε να αντιμετωπίσει ένα σημαντικό πρόβλημα με το 3ο φάουλ του Ενγκλίσκι και δεν μπόρεσε να καλύψει την απουσία του μέσα στη ρακέτα, ενώ είχε περισσότερο άγχος και βεβιασμένες επιθετικές ενέργειες που της στοίχισαν. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα της Πιτσιλιάς χαλάρωσε λίγο και η ομάδα της Γερμασόγειας μείωσε σε 27-35.

Με διάθεση να μειώσει και να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης επέστρεψε από τα αποδυτήρια η Αναγέννηση Γερμασόγειας (31-37), όμως ο Αχιλλέας Αγρού συνέχισε να έχει καθαρό μυαλό και λύσεις, αξιοποιώντας και τα επιθετικά του ριμπάουντ. Πλήγμα για τους «γαλαζοκίτρινους» ήταν το 4ο φάουλ του Σάββα Μαυρομμάτη στο 28΄08΄΄, που τον έστειλε στον πάγκο και αποδυνάμωσε την ομάδα κάτω από τα καλάθια. Αυτό το αξιοποίησαν οι «γαλάζιοι» στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με τον Μάριο Γεωργίου, μειώνοντας σε 52-57.

Στο 34΄ ο Ηράκλης Πιττάκας με καλάθι και εύστοχη βολή έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (57-59), ανεβάζοντας την αγωνία και την αδρεναλίνη στα τελευταία λεπτά. Με νέο «γκολ-φάουλ» του Πιττάκα, που πήρε και το 5ο φάουλ του Μαυρομμάτη, η Αναγέννηση μείωσε σε 60-61 (35΄29΄΄), ενώ μετά το ραν εντ γκαν των δύο ομάδων και άστοχες επιθέσεις και πάλι ο προπονητής - παίκτης της Αναγέννησης με δύο βολές την έφερε μπροστά στο σκορ με 62-61 στο 36΄55΄΄. Πλέον το καθαρό μυαλό στην ομάδα του Αχιλλέα Αγρού χάθηκε, με κάθε επίθεσή τους να είναι άστοχη, ενώ αντίθετα με τους Γεωργίου και Πιττάκα να δίνουν τον δικό τους ρυθμό η ομάδα της Γερμασόγειας με σερί 9-0 βρέθηκε στο 66-61 στο 37΄43΄΄. Η κατάσταση δεν μπορούσε να αλλάξει στη συνέχεια, αφού η Αναγέννηση ήταν εύστοχη από τη γραμμή των βολών και έτσι ως τελικό σκορ καταγράφηκε το 73-67.

* Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρόσφατα αποθανόντος επίτιμου προέδρου του Αθλητικού Ομίλου «Αχιλλεύς Αγρού», Γεώργιου Βιολάρη.

* Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι και των δύο ομάδων, με αυτούς του Αγρού να κατακλύζουν την απέναντι από την κεντρική κερκίδα.

* Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Μάριος Γεωργίου της Αναγέννησης, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κοψίματα, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ είχε και 8 κερδισμένα φάουλ, σε 36 λεπτά συμμετοχής.

* Τις απονομές στις δύο ομάδες έκαναν ο πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης Λούης Δημητρίου και ο γενικός γραμματέας Ανδρέας Μουζουρίδης.

Δεκάλεπτα: 14-13, 27-35, 44-55, 73-67.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΕΡΜΑΣΟΓΕΙΑΣ (Ηράκλης Πιττάκας)
(26/30β., 22/46δ., 1/15τρ., 33-13ρ., 14ασ., 11κλ., 2κ., 21λ.): Τάλλαρης 6, Γιάλλουρος 1, Αντωνίου 8, Πιττάκας 22 (1), Κωνσταντίνου, Αντωνίου, Δανιήλ, Χατζηβασιλείου, Ενγκλίσκι 13, Γεωργίου 23.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΓΡΟΥ (Κύπρος Γρηγορίου)
(14/17β., 22/49δ., 3/27τρ., 26-18ρ., 9ασ., 11κλ., 2κ., 19λ.): Παπασταύρου 14 (1), Κυριάκου 2, Άγγονας 11 (2), Χατζηπετρής 8, Ιωάννου, Ξενοφώντος 4, Σταύρου 2, Μαυρομμάτης 14, Γρηγορίου 12.