Iσοφάρισε... η ΕΘΑ (Φώτος)

Σε τελικό των... ημιτελικών την ερχόμενη Πέμπτη (2/4/15) στο «Λευκόθεο» θα οδηγηθεί η σειρά μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΕΘΑ, αφού το βράδυ της Δευτέρας (30/3/15) η ομάδα της Έγκωμης επικράτησε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» με 74-55, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τις νίκες.

Η ΕΘΑ παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη στο παιχνίδι της και κυριάρχησε σε όλους τους τομείς από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Με τους Τόμιτς και Φέργκιουσον να αποτελούν ιδανικό δίδυμο κάτω από τα καλάθια, την ίδια ώρα που φάνηκε ξεκάθαρα η «γύμνια» του ΑΠΟΕΛ στους ψηλούς, αφού ο Γουντς χρεώθηκε με φάουλ και ο Τσουπ που μπήκε στο παιχνίδι ήταν ωσεί παρών, πραγματοποιώντας τη χειρότερή του εμφάνιση στην Κύπρο. Η ΕΘΑ αξιοποίησε το περιφερειακό της σουτ σε σημαντικά σημεία του αγώνα, που της έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, αφού η πιεστική της άμυνα σε όλο σχεδόν το γήπεδο δυσκόλευε πολύ τους «γαλαζοκίτρινους» να φτάσουν στο στόχο. Με αυτά τα δεδομένα, οι «κιτρινόμαυροι» ήλεγξαν το παιχνίδι κι έφτασαν στη νίκη, έχοντας για κορυφαίο τον Ντέιβιντ Κάιλς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ντάμπολ-ντάμπολ έκανε και ο Κρις Φέργκιουσον με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά, μέχρι που η ΕΘΑ έτρεξε σερί 5-0 και προηγήθηκε με 11-6 στο 5΄03΄΄, αξιοποιώντας το τρίποντο του Κάιλς στη ζώνη του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν άστοχες συνεχόμενες επιθέσεις, όμως στην πορεία και με τις αλλαγές στο σχήμα, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 9΄03΄΄ (20-20) με τρίποντο του Κακιούζη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές τους Κάιλς και στο 22-20, με τις δύο ομάδες να καταγράφουν από 7 λάθη.

Στην κοινή παρουσία των ψηλών της ΕΘΑ, Τόμιτς και Φέργκιουσον, και στην απουσία του σέντερ του ΑΠΟΕΛ, Τόνι Γουντς (2 φάουλ), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κυριαρχήσουν στη ρακέτα και να σπάσουν με αυτόν τον τρόπο την άμυνα ζώνης του ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει τις σωστές επιθετικές λύσεις. Έτσι, με σερί 9-0 η ΕΘΑ ξέφυγε με 29-20 στο 11΄45΄΄ και στο 14΄28΄΄ με 33-23. Η δυνατή άμυνα των «κιτρινόμαυρων» συνέχισε να δυσκολεύει τους «γαλαζοκίτρινους» στην οργάνωση, ενώ ο Φέργκιουσον έκανε ζημιά μέσα στη ρακέτα, κερδίζοντας και το τρίτο φάουλ του Γουντς (16΄). Το καλό περιφερειακό σουτ των γηπεδούχων (5/11 τρίποντα) τούς έφερε στο +13 (40-27) στο 18΄17΄΄ και στο +15 στη λήξη του ημιχρόνου (46-31).

Στο 22΄06΄΄ η ΕΘΑ έχασε με 5 φάουλ (με τεχνική ποινή) τον Ματ Ρος, αλλά ουδόλως επηρέασε το παιχνίδι της, αφού ήλεγχε πλήρως την πορεία του ανοίγοντας τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους (23΄, 50-32). Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά με το περιφερειακό του σουτ, μειώνοντας σε 52-40 στο 27΄, όμως ακόμα και ο σέντερ Τόμιτς σκόραρε έξω από τα 6,75μ. και έτσι η ΕΘΑ διατηρούσε το καλό προβάδισμα με διψήφια διαφορά. Το 4ο φάουλ του Γουντς στο 28΄15΄΄ άδειασε ακόμα περισσότερο τη ρακέτα του ΑΠΟΕΛ, με την ΕΘΑ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 59-43.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και στο 31΄22΄΄ οι διαιτητές χρέωσαν με 5ο φάουλ τον Γουντς, με την ΕΘΑ να το εκμεταλλεύεται άριστα την υπεροχή της κάτω από τα καλάθια και να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο στο σκορ (66-45, 33΄27΄΄). Η συνέχεια απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΕΘΑ να φτάνει στη νίκη με 74-55 και στην ισοφάριση σε 2-2. Ο πέμπτος και καθοριστικός ημιτελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη (2/4/15) στο «Λευκόθεο».

* Παρούσα στο γήπεδο ήταν και η οικογένεια Βεζένκοφ, ο πατέρας Σάσιο, ο αστέρας πλέον του ελληνικού μπάσκετ Αλέξανδρος και η διεθνής καλαθοσφαιρίστρια με την Εθνική μας Μιχαέλα, οι οποίοι μπήκαν και χαιρέτησαν φίλους και γνωστούς στη διάρκεια του ημιχρόνου.

Δεκάλεπτα:
22-20, 46-31, 59-43, 74-55.

ΕΘΑ (17/22β., 15/33δ., 9/23τρ., 31-14ρ., 16ασ., 3κλ., 2κ., 17λ.): Κάιλς 23 (4), Ρος 5 (1), Αναστασιάδης 3 (1), Ράσελ 9, Τόμιτς 11 (1), Μασάμπα 6 (1), Φέργκιουσον 14, Φιλίππου, Ζαχαρίου 3 (1).

ΑΠΟΕΛ (11/11β., 10/39δ., 8/25τρ., 19-15ρ., 10ασ., 9κλ., 1κ., 16λ.): Ρόμπερσον 11 (3), Έβανς 10 (2), Νεοφύτου, Γουντς 8, Σιζόπουλος, Κούννας 10 (2), Τατ 4, Τσουπ, Κακιούζης 12 (1).