Πράσινη... σούπερ πρωταθλήτρια! (φώτος)

Το δεύτερο συνεχόμενο της σούπερ καπ κατέκτησε η Ομόνοια το βράδυ της Παρασκευής αφού κέρδισε στο «Κίτιον» στη Λάρνακα την ΑΕ Καραβά με 3 -1 σετ. Η Ομόνοια έπαιξε χωρίς τον διαγώνιο της Αχιλλέα Πετρακίδη που είναι τιμωρημένος και εκτίει την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του.

Τα σετ: 25-20, 31-33, 25-10, 25-18

Οι δύο ομάδες στην παρουσία 500 θεατών ξεκίνησαν αγχωμένα και έκαναν εύκολα λάθος, ενώ το σετ κυλούσε πόντο με πόντο. Η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει δύο πόντους στο 15-13 και να συντηρεί τη διαφορά. Η Ομόνοια στη συνέχεια έκανε σερί 3- 0 και πέρασε μπροστά 17 – 16. Ωστόσο, το σετ ήταν ισοδύναμο. Ακολούθως οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 20 – 18 κάτι που ανάγκασε τον προπονητή της ΑΕΚ να πάρει τάιμ – άουτ. Η Ομόνοια γενικά έδειχνε πιο αποφασιστική στο πρώτο σετ, ενώ ο Ρεινάλντο στο σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ. Τελικά, το σετ ολοκληρώθηκε σε 25 λεπτά με την Ομόνοια να το κατακτά με 25 – 20.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια συνέχισε από εκεί που έμεινε στο πρώτο και πήρε προβάδισμα τριών πόντων. Η ΑΕΚ μετά το τάιμ – άουτ που πήρε ο προπονητής της κατάφερε να μειώσει χάρη στις επιθετικές ενέργειες του Χουόζας και κατάφερε να ισοφαρίσει 11 -11. Η Ομόνοια προηγήθηκε 16-15 αλλά η ΑΕΚ πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 5-0 ξέφυγε 19-16. Η Ομόνοια αντέδρασε με προσωπικές ενέργειες του Τούλιο και μείωσε σε 18 – 20. Η ΑΕΚ κατόρθωσε όμως να συντηρήσει τη διαφορά και να προηγηθεί με 24 – 21, αλλά με τρεις συνεχόμενους πόντους η Ομόνοια ισοφάρισε 24 – 24 και με μπλοκ του Παφίτη προηγήθηκε 26 – 25. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Χουόζας και το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού καμιά ομάδα δεν μπορούσε να τελειώσει το σετ. Τελικά, μετά από σκληρή μάχη και ένα σετ διάρκειας 35 λεπτών η ΑΕΚ το πήρε με 33 – 31 σκορ που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του Σούπερ - Καπ ισοφαρίζοντας 1 -1. (Το προηγούμενο έγινε το 2001, 28 -30 στο 2ο σετ Σαλαμίνα-Ανόρθωσις 3-2).

Η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 8-2, ενώ η ΑΕΚ έδειχνε κουρασμένη από την προσπάθεια του δεύτερου σετ. Η Ομόνοια συνέχισε στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκε με 16 -6. Στο σημείο εκείνο υπήρξε μικρή διακοπή του αγώνα λόγω υβριστικών συνθημάτων από τους περίπου 100 οπαδούς της Ομόνοιας με την ΑΕΚ να επωφελείται και να μειώνει σε 16 – 8. Τελικά, η Ομόνοια εμφανώς ανώτερη κέρδισε το σετ με 25 – 10.

Η ΑΕΚ θέλησε να αντιδράσει και στο τέταρτο σετ άρχισε δυνατά. Ωστόσο, στη συνέχεια, το ματς πήγαινε πόντο – πόντο, αλλά τα λάθη, οι κακές επιλογές και τα χαμένα σερβίς δεν άφηναν καμιά ομάδα να ξεφύγει, άνκαι η ΑΕΚ διατηρούσε σταθερό προβάδισμα δυο πόντων. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και με φοβερό μπλοκ των Παφίτη και Τούλιο στον Χουόζας προηγήθηκε με 13 -12 ενώ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και πέρασε μπροστά με 15 – 13. Η Ομόνοια κατάφερε να ξεφύγει με 19 -14 και να πάρει το τρίτο σετ με 25 -18 και τον αγώνα με 3 -1 σετ.