Χάσαμε απ' την Πολωνία

Mε ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών που διεξάγεται στη Βαρσοβία. Η Εθνική ομάδα έχασε στην πρεμιέρα από τη γηπεδούχο Πολωνία με 0-3 σετ.

Η ομάδα μας δεν μπόρεσε να αντισταθεί χάνοντας και τα τρία σετ εύκολα με 14-25, 17-25 και 15-25. Ο αγώνας διήρκησε 70 λεπτά. Την Τετάρτη  η  Εθνική αντιμετωπίζει τη Σλοβακία στις  19:00 ώρα Κύπρου.

Ο Πέτρος Πατσιάς χρησιμοποίησε τις: Iωάννου, Χαραλάμπους, Χ’’Κωνστάντα, Ιορδάνους, Κ. Ζακχαίου, Ζεμπύλα – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Xατζηχριστοδούλου, Μανίταρου, Ζακχαίου Α. Ι. Λεωνίδου, Ρ. Στυλιανού.

Καλύτερες για την Εθνκή μας ήταν η Ε. Ζεμπύλα και Α. Χαραλάμπους με 8 πόντους έκαστη. Η πετοσφαιρίστρια της ΑΕΚ Λάρνακας Α. Χαραλάμπους αναδείχθηκε και η καλύτερη παίκτρια στο καρφί με 7 κερδισμένους πόντους.