O Eθνικός Λ. έκανε βήμα τίτλου

Ο Εθνικός Λατσιών δεν έχασε την ευκαιρία. Η ήττα που δέχθηκε τη Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 η Ε.Ν.Παραλιμνίου από την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως με 1-3 σετ ήταν η καλύτερη ευκαιρία για την ομάδα των Λατσιών. Οι παίκτες του Γιώργου Γεωργίου παίζοντας όσο έπρεπε κέρδισαν στη σάλα «Σ. Μέσσιος» τον Φοίνικα Πύλας με 3-0 σετ και τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος αποσπάστηκε έξι βαθμούς στην κορυφή (31 βαθμούς ο Εθνικός – από 25 η Ε.Ν.Π. και Ολυμπιάδα Ν.).

Ο Φοίνικας στάθηκε εξαιρετικά αφού στο πρώτο σετ πάλεψε μέχρι τέλους και έχασε στα σημεία 26-24. Στο δεύτερο και τρίτο σετ οι «μπλε» ήταν ανώτεροι κερδίζοντας 25-20 και 25-20.

ΚΥΠΕΛΛΟ Β ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Στα ημιτελικά Korantina Homes Παφιακός και  Ε.Ν.Αγ. Αθανασίου

Ο Korantina Homes Παφιακός και η Ε.Ν.Αγ. Αθανασίου πέρασαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών Β Κατηγορίας μετά τους επαναληπτικούς της Τετάρτης 21 Μαρτίου 2018. Οι δυο ομάδες προκρίθηκαν με δεύτερη νίκη επί του ΑΠΟΚ και του Μαραθώνα Κ.Β. αντίστοιχα.

Σασπένς είχε ο αγώνας που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου όπου ο Korantina Homes Παφιακός κέρδισε με 2- 3 τον ΑΠΟΚ (15-25, 14-25,25-20,25-20, 09-15). Στα ημιτελικά οι «γαλανόλευκες» θα αντιμετωπίσουν τον Άρη Πολεμίου στο τοπικό ντέρμπι.

Εξάλλου, η Ε.Ν.Α.ΑΘ. πέρασε με νίκη από το Γήπεδο Βεργίνας κερδίζοντας τον Μαραθώνα Κ.Β. με 1-3 σετ (20-25, 18-25, 26-24,20-25). Οι «κοκκινόμαυρες» θα αντιμετωπ0ίσουν στα ημιτελικά τον νικητή του αγώνα Πανιδαλιακού – Ροτσίδη Μ.