Ακάθεκτη η Papa John’s Ομόνοια

Η πρωτοπόρος Papa John's Ομόνοια τα χρειάστηκε στο πρώτο σετ απέναντι στον Ravel Παφιακό αλλά στο τέλος πανηγύρισε μια καθαρή νίκη με 3-0 και συνεχίζει να προηγείται στην βαθμολογία με 2 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Pokka ΑΕ Καραβά. Στο πρώτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε με 16-10 αλλά ο Ravel Παφιακός κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21 μετατρέποντας το σετ σε ντέρμπυ. Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική και η Ομόνοια κατάφερε να κερδίσει το σετ με 31-29. Η συνέχεια ήταν εύκολη για την Ομόνοια που κέρδισε τα άλλα δύο σετ με 25-18. Ο Ravel Παφιακός μετά την νέα του ήττα υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-20, 31-29
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-15, 25-18
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-18

Η Pokka ΑΕ Καραβά χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία επικράτησε εύκολα της Ε.Ν.Παραλιμνίου στο Παραλίμνι με 3-0 σετ. Η Pokka ΑΕ Καραβά που συνεχίζει να βρίσκεται στην δεύτερη θέση πήρε τα σετ με 25-14, 25-11 και 25-17.

Η Ανόρθωσις επικράτησε 3-0 το ΑΠΟΕΛ και σε συνδυασμό με την ήττα του Ravel Παφιακού ανέβηκε τώρα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το ΑΠΟΕΛ στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο σετ αλλά όταν η Ανόρθωση ανέβασε στροφές πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε τη νίκη. Τα σετ 25-22, 25-18 και 25-21.

1ο σετ:
4-8, 13-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-21

Η Αναγέννηση Δερύνειας ήταν η νικήτρια στον αγώνα με την Νέα Σαλαμίνα. Εγινε ένα αρκετά καλό παιγνίδι με συνεχή εναλλαγή στην πρωτοπορία του σκορ αλλά πάντα στα τελικά στάδια του σετ η Αναγέννηση ήταν πιο αποτελεσματική κερδίζοντας και τα τρία σετ με 25-19, 26-24, 25-16. Με τους τρείς βαθμούς που πήρε ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.