Γκολ-τίτλος!

«Σαράντα ετών» έγινε τη Δευτέρα του Πάσχα (2/5) το πιο σημαντικό γκολ στην 90χρονη ιστορία του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν κορυφαία ευκαιρία για το 1-0 στο 18ο λεπτό. Ο σπεσιαλίστας Σταύρος Σαράφης δεν σκόραρε με πέναλτι. Το κέρδισε ο Νέτο Γκουερίνο. Απέκρουσε ο «πορτιέρο» της ΑΕΚ, Γιώργος Σιδηρόπουλος, με ρεκόρ 700 λεπτών ανέπαφης εστίας.

Στον 89ο λεπτό ο Κούλης Αποστολίδης κέρδισε φάουλ από τον Απόστολο Τόσκα. Το εκτέλεσε ο Γιώργος Κούδας. Διεκδίκησε την μπάλα ο Παναγιώτης Κερμανίδης από το Λάκη Νικολάου στη καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ. Αυτή κύλησε λίγο αριστερά στη μικρή περιοχή. Προς την πλευρά της «Θύρας 4». Εκεί την άγγιξε ο Νέτο Γκουερίνο. Κι έστειλε εαυτόν κι αλλήλους στον έβδομο ουρανό!