Νίκησε η Νάπολι, με ανατροπή η Ρόμα

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Νάπολι επικρατώντας με 2-1 εντός έδρας της Αταλάντα, στην αναμέτρηση με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 36ης αγωνιστικής στο Campionato.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Ιγκουαΐν, στο 10ο και 77ο λεπτό, για να μειώσουν απλώς οι «μπεργκαμάσκι» με αυτογκόλ του Αλμπιόλ στο 85΄.

Oι Ναπολιτάνοι έχουν προβάδισμα για το απευθείας εισιτήριο που οδηγεί στους ομίλους του Champions League, αλλά η μάχη θα συνεχιστεί με 2 εναπομείνασες αγωνιστικές πριν το φινάλε, μετά την εκτός έδρας νίκη της Ρόμα επί της Τζένοα.

Εχοντας εξασφαλίσει ήδη από χθες χάρη στη νίκη της Λάτσιο επί της Ιντερ την έξοδο στο Champions League, η Ρόμα πέρασε νικηφόρα με 3-2 από τη Γένοβα. Oι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Σαλάχ, αλλά ο Ταχτσίδης ισοφάρισε σε 1-1 για τη Τζένοα στο 13ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1 στο 65΄, όταν ο Παβολέτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Φραντσέσκο Τότι που πέρασε αλλαγή στο 68΄ ισοφάρισε στο 77΄ για τους Ρωμαίους. Στο 87ο λεπτί ο Ελ Σαραουί ήταν αυτός που χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Ρωμαίους.