"Μπαμ" στην Γερμανία: Το σήκωσε και τέζαρε την Μπάγερν!

Με «ήρωα» και σκόρερ δύο γκολ τον Άντε Ρέμπιτς, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης του Νίκο Κόβατς επικράτησε με 3-1 της επόμενης ομάδας του, Μπάγερν Μονάχου, κατακτώντας το Κύπελλο Γερμανιάς μετά από 30 χρόνια!

Σε αντίθεση με την αγγλική «σούπα» νωρίτερα σήμερα, τους μονόπλευρους τελικούς σε Ισπανία - Γαλλία, ακόμα και τον ιταλικό με την «παρέλαση» της Γιουβέντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο τελικός του Κυπέλλου Γερμανίας ήταν ένα πραγματικά σπουδαίο παιχνίδι, με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης να κάνει την έκπληξη και να «υποτάσσει» την πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου (η οποία έχει ήδη συμφωνήσει με τον προπονητή της, Νίκο Κόβατς).στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, κατακτώντας με 3-1 το πρώτο της Κύπελλο έπειτα από το 1987-88 και το 1-0 επί της Μπόχουμ στο ίδιο γήπεδο με σκόρερ τον «ερυθρόλευκο» λίγους μήνες αργότερα Λάγιος Ντέταρι!

Οι Βαυαροί μπήκαν πιο δυνατά στην αποψινή αναμέτρηση και μια τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 9ο λεπτό «τράνταξε» το δοκάρι του Λούκας Χραντέτσκι, ωστόσο oi Μαυροκόκκινοι, με έναν συγκλονιστικό Κεβιν-Πρινς Μπόατενγκ που γύρισε τον χρόνο πίσω και έκανε τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό, όταν ο δανεικός από την Φιορεντίνα Κροάτης μεσοεπιθετικός Άντε Ρέμπιτς έκλεψε την μπάλα από τον Χάμες Ροντρίγκες, συνεργάστηκε με τον πολύπειρο Γκανέζο διεθνή μέσο και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Σβεν Ούλραϊχ.

Στο «αντίο» του Γιουπ Χάινκες, ο οποίος αναμφίβολα θα ήθελε πολύ να ολοκληρώσει την κατάκτηση του νταμπλ απέναντι στον διάδοχό του, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να ισοφαρίσει με αρκετή δόση τύχης και «δράστη» έναν άλλον άνδρα που μάλλον θα αποχωρήσει από τον σύλλογο το καλοκαίρι του 2018, τον Πολωνό στράικερ Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, έπειτα από γύρισμα του Τζόσουα Κίμιχ από τα δεξιά στο 53ο λεπτό.

Στο 78' η κοντινή κεφαλιά του Ματς Χούμελς σταμάτησε στο δοκάρι του Λούκας Χραντέτσκι και τέσσερα λεπτά αργότερα, σε μια «σκοτωμένη» μπαλιά από τη σέντρα, ο Άντε Ρέμπιτς και πάλι θα μείνει όρθιος παρά την πίεση των αντίπαλων αμυντικών και με ένα «παλικαρίσιο» γκολ θα δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Νίκο Κόβατς, για να σφραγίσει τον θρίαμβό της και την κατάκτηση του Κυπέλλου Γερμανίας έπειτα από 30 χρόνια ο Μιγιάτ Γκασίνοβιτς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας το τελικό 3-1 σε φάση όπου ακόμα και ο τερματοφύλακας Σβεν Ουλράιχ είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή και ο Βόσνιος ξεχύθηκε μόνος του στην αντεπίθεση, με τους ανθρώπους του πάγκου της Άιντραχτ Φρανκφούρτης να τρέχουν παράλληλα και μετά το γκολ να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο!