Εγραψε ιστορία η Κάρπι!

Μετά τις δύο ισοπαλίες με Παλέρμο και Νάπολι, ήρθε η ώρα και για την πρώτη νίκη. Η Κάρπι πανηγύρισε ένα «τρίποντο» για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Serie A επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Τορίνο.

Ύστερα από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να προηγηθούν χάρη στο αυτογκόλ του Παντέλι στο 55′. Μάλιστα, στο 72′ ο Ρίντερ Μάτος βρήκε δίχτυα και διπλασιάσε τα τέρματά τους.

Δύο λεπτά αργότερα η «γκρανάτα» μπήκε ξανά στο παιχνίδι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάξι Λόπες όμως στα λεπτά που απέμεναν δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου την εστία ου Μπέλετς και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Κάρπι: Μπέλετς, Γκαλιόλο, Τζακάρντο, Μπούμπνιτς, Κόφι, Μαρτίνιο (69′ Μπιάνκο), Φέντελε, Λετίσια, Γκάμπριελ, Μάτος (75′ Λασάνια), Μποριέλο (86′ Λατσάρι)

Τορίνο: Παντέλι, Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι, Γκάτσι (60′ Άκουα), Βίβες, Μπενάσι, Τζαπακόστα (73′ Μαρτίνες), Σίλβα, Κουαλιαρέλα (66′ Μπελότι), Μάξι Λόπες