«Πολυβόλο» η Λας Πάλμας

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Λας Πάλμας, που στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Λα Λίγκα, διέλυσε την Γρανάδα με 5-1.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Ελ Ζαρ, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, καθώς ακριβώς με την εκπνοή, ο Μπογκά ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη, όμως, ξεκίνησε η… καταιγίδα. Την αρχή έκανε ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ στο 51’, βάζοντας και πάλι την Λας Πάλμας μπροστά, με 2-1. Στο 69’ και πάλι ο Ελ Ζαρ, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 73’, ο Μομό έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας το 4-1. Το τελικό Λας Πάλμας – Γρανάδα 5-1, διαμόρφωσε ο Αραούχο στο 86.