Χατ τρικ σε πέντε λεπτά ο Γκαμεϊρό

Ο Κεβίν Γκαμεϊρό σημείωσε το δεύτερο πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία της Primera Division και η Ατλέτικο Μαδρίτης έφυγε με εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Σπόρτινγκ Χιχόν.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες απέναντι στην Σπόρτινγκ Χιχόν, μέχρι να αναλάβει δράση ο Κεβίν Γκαμεϊρό και με τρία γκολ σε πέντε λεπτά να δώσει τη νίκη 4-1 στην ομάδα του για την 23η αγωνιστική της Primera Division.

Ο Γάλλος επιθετικός πέρασε στον αγώνα στο τελευταίο ημίωρο και στο 80' έκανε την αρχή κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 1-1 από τα γκολ των Σέρχιο Άλβαρεθ και Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο. Με τρία γκολ μέσα σε 4 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα από το 80' μέχρι το 85', σημείωσε το πιο δεύτερο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία του πρωταθλήματος, πίσω μόνο από εκείνο του Νταβίδ Βίγια κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο από το 2005-2006. Το αφιέρωσε, μάλιστα, στη γιαγιά του που πέθανε αυτήν την εβδομάδα.