Νίκη Ευρώπης για τη Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη απέναντι στη Ρεν και έκανε το χρέος της, επικρατώντας με 2-0 στο "Βελοντρόμ" για την 26η αγωνιστική της Ligue 1.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μαρσέιγ, η οποία υπέταξε με 2-0 τη Ρεν στη μάχη των ευρωπαϊκών "εισιτηρίων" και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στις θέσεις του Europa League μετά από 26 αγωνιστικές στη Ligue 1.

Οι παίκτες του Ρουντί Γκαρσιά άρχισαν με δοκάρι του Κλιντόν Ενζί μόλις στο 3' και μέσα σε 25 λεπτά αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές. Οι Μασσαλοί συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και στο 59' ήρθε η ώρα της δικαίωσης, με ένα τυχερό γκολ του Ενζί.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μοργκάν Σανσόν έφτασε τις 10 ασίστ στη σεζόν (περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα), με τον Φλοριάν Τοβέν να κάνει το 2-0.