Κυπελλούχος η Παρί

Χάρη σε αυτογκόλ του Ισά Σισοκό στις καθυστερήσεις, η Παρί Σεν Ζερμέν «λύγισε» την Ανζέ (1-0) στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας, κατακτώντας το τρόπαιο για τρίτη συνεχόμενη χρονιά και 11η φορά συνολικά.

Για πάνω από 90 λεπτά η σκληροτράχηλη και άριστα στημένη ομάδα του Στεφάν Μουλίν έβαλε πολύ δύσκολα στους πρωτευουσιάνους στον τελικό του Παρισίου, ωστόσο εκεί που όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση οδεύει προς παράταση, το αυτογκόλ του έμπειρου Σενεγαλέζου αμυντικού Ισά Σισοκό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άνχελ Ντι Μαρία στο 90+1' χάρισε το τρόπαιο στον σύλλογο που προπονεί ο Ουνάι Έμερι.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον αρχηγό της Ανζέ και μεταγραφικό στόχο του ΠΑΟΚ Τσικ Εντόι να πραγματοποιεί μια πολύ μεστή εμφάνιση στη μεσαία γραμμή, απέναντι στους Τιάγκο Μότα, Μάρκο Βεράτι και Μπλεζ Ματουιντί. Μορφή του τελικού υπήρξε πάντως ο Αργεντινός εξτρέμ Άνχελ Ντι Μαρία, με το πληθωρικό παιχνίδι και τις εμπνεύσεις του.