Μοιρασιά στο King Power

Λέστερ και Γουέστ Μπρομ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο King Power, με τους φιλοξενούμενους να μένουν αήττητοι στη συγκεκριμένη έδρα από το 1994!

Αήττητη για όγδοη συνεχόμενη αναμέτρηση έφυγε από την έδρα της Λέστερ η Γουέστ Μπρομ, η οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1. Σε δύσκολη θέση ο Σέξπιρ, ο οποίος στα δέκα τελευταία ματς πρωταθλήματος μετρά μόλις μια νίκη! Η Λέστερ είχε την κατοχή στο α' μέρος, πίεσε την αντίπαλό της, ωστόσο ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Οι γηπεδούχοι είχαν δυο καλές φάσεις, αλλά το σουτ του Σίμπσον στο 35' δε βρήκε στόχο, ενώ στο 42' ο Βάρντι δεν μπόρεσε να πιάσει σωστά την κεφαλιά για να σκοράρει. Αντίθετα, η ομάδα του Πιούλις ήταν πολύ καλή στο ανασταλτικό παιχνίδι, αλλά επιθετικά ήταν ανύπαρκτη. Η Λέστερ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 50' ο Μαχρέζ έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Κόντρα στη ροή του ματς η Γουέστ Μπρομ άνοιξε το σκορ στο 63'. Ο Τσαντλί με υπέροχη εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 1-0, ενώ ήταν το 47ο γκολ της ομάδας από στημένη φάση επί θητείας Πιούλις! Ωστόσο, στο 80ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Ο Σλιμάνι μοίρασε στον Μαχρέζ και ο Αλγερινός με ιδανικό τελείωμα διαμόρφωσε το 1-1. Ηταν το πρώτο του γκολ στην Premier League από τον Μάη κόντρα στη Γουότφορντ.