Διέσυρε την Αλαβές

Η Χετάφε διέσυρε με 4-1 την Αλαβές στο «Coliseum Alfonso Perez», με τον έμπειρο επιθετικό Άνχελ Ροντρίγκεθ να σκοράρει δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Ένα... όμορφο μεσημέρι Σαββάτου πέρασε η ομάδα του Χοσέ Μπορδαλάς και οι υποστηρικτές της απέναντι στην αδύναμη Αλαβές, την οποία «φιλοδώρησαν» με τέσσερα τέρματα, από δύο σε κάθε ημίχρονο. Ο Μαρκέλ Μπεργκάρα (6') και ο Χόρχε Μολίνα (πεν. 9') «καθάρισαν» ουσιαστικά το παιχνίδι για τους «Azulones» από το πρώτο του δεκάλεπτο, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην άνετη νίκη της Χετάφε ο 30χρονος Ισπανός στράικερ Άνχελ Ροντρίγκεθ, σκοράροντας δις με το δεξί (53', 62'), με τον Κριστιάν Σάντος να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 81', με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ιμπάι Γκόμεθ.