Σαλάχ και Κουτίνιο της έδειξαν τον δρόμο

Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να περνάει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ και τον Φιλίπε Κουτίνιο βασικό με ένα γκολ και μια ασίστ, η Λίβερπουλ, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει εύκολο τρίποντο απέναντι στην Σαουθάμπτον στο “Άνφιλντ” με σκορ 3-0.

Με όλα τους τα επιθετικά ατού στο χορτάρι του γηπέδου τους, οι “κόκκινοι” διεύρυναν εύκολα το σερί τους στις τρεις νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ και ξανά πέρασαν στην πεντάδα πάνω από την Άρσεναλ, που νωρίτερα είχε πάρει το ντέρμπι Λονδίνου απέναντι στην Τότεναμ.
Όσον αφορά τα του ματς, το σκοράρισμα ξεκίνησε στο 31ο λεπτό όταν ο Μο Σαλάχ πήρε την μπάλα στα πόδια του έπειτα από πίεση της ομάδας του ψηλά να ανακτήσει την κατοχή μετά από ανεπιτυχή εκτέλεση κόρνερ, για να επιστρέψει ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Αιγύπτιος και πιστώνοντας την ασίστ στον Φιλίπε Κουτίνιο που έκανε τρομερή μπαλιά να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που άλλαξε ήταν το εύρος του σκορ, με την Σαουθάμπτον να δείχνει σε κακή μέρα και μακριά από κάθε ενδεχόμενο να πάρει κάτι από το ματς, στο οποίο μπήκε τέλος ουσιαστικά με το 3-0 στο 68’ από τον Κουτίνιο, κατά την επανεμφάνισή του σε παιχνίδια της Λίβερπουλ, μετά το νέο θέμα που είχε προκύψει.