Ξανά στην κορυφή η Νάπολι (βίντεο)

Επιβλητικό και άνετο πέρασμα από το Τορίνο για την Νάπολι (3-1) στη βραδιά του Μάρεκ Χάμσικ και οι «Παρτενοπέι» επέστρεψαν στην πρώτη θέση της Serie A.

Με τον Σλοβάκο διεθνή μεσοεπιθετικό και αρχηγό της, Μάρεκ Χάμσικ, να σκοράρει στο 30ο λεπτό μέσα στο «Stadio Olimpico Grande Torino» (για το 3-0) και να φτάνει τα 115 τέρματα του «ιερού τέρατος» της Ιστορίας της Νάπολι, του Ντιέγκο Μαραντόνα, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επικράτησε με σκορ 3-1 της «Γκρανάτα» εκτός έδρας, επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από δύο παιχνίδια χωρίς γκολ και με μόλις έναν πόντο στο σακούλι, ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A, με 42 βαθμούς έπειτα από 17 αγωνιστικές, εκμεταλλευόμενη την πρώτη φετινή ήττα της Ίντερ.

Ο Σενεγαλέζος κεντρικός αμυντικός Καλιντού Κουλιμπαλί με κεφαλιά, μετά από μεταβίβαση του Άλαν επίσης με το κεφάλι (4') και ο Πολωνός μεσοεπιθετικός Πιότρ Ζελίνσκι με αριστερό σουτ και χάρη στην κάθετη πάσα του Ζορζίνιο (25') σημείωσαν τα δύο πρώτα τέρματα της Νάπολι στην αποψινή αναμέτρηση, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο 24χρονος διεθνής στράικερ των γηπεδούχων (αγνοούσαν την ήττα στο πρωτάθλημα από τις 25 Οκτωβρίου, ενώ έχασαν και τον Αντέμ Λιάιτς με τραυματισμό ενώ είχαν κάνει τις τρεις αλλαγές τους) Αντρέα Μπελότι, με δύσκολο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή του Πέπε Ρέινα στο 63ο λεπτό.