Χαμένη ευκαιρία για Αταλάντα

Η Αταλάντα έχασε μια καλή ευκαιρία να πλησιάσει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, παραχωρώντας εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στην αδιάφορη Φιορεντίνα.

Στην αποψινή αναμέτρηση στο Μπέργκαμο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με αριστερό σουτ του Κροάτη ανασταλτικού μέσου Μίλαν Μπαντέλι στο 16', με τον διεθνή επιθετικό Αντρέα Πετάνια να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το 1-1 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης, παρά την αποβολή του 20χρονου Σέρβου κεντρικού αμυντικού των «Βιόλα», Νίκολα Μιλένκοβιτς, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85ο λεπτό, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι παρέμεινε αήττητη στο ιταλικό πρωτάθλημα κατά το ημερολογιακό έτος 2018.