Τόρες, ο «βασιλιάς» των τελικών: Το ρεκόρ του «Ελ Νίνιο»!

Ο Φερνάντο Τόρες, ο οποίος θα φορέσει απόψε για τελευταία φορά τη φανέλα της αγαπημένης του Ατλέτικο Μαδρίτης, κατέχει ένα μοναδικό ρεκόρ που τον καθιστά τον «βασιλιά» των τελικών.... με μια εξαίρεση!

Συγκεκριμένα, ο 34χρονος Ισπανός πρώην διεθνής επιθετικός είναι ο μοναδικός Ευρωπαίος ποδοσφαιριστής ο οποίος έχει αγωνιστεί και αναδειχθεί νικητής σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, Europa League (δύο φορές), Παγκοσμίου Κυπέλλου, Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (δύο φορές), με μοναδικό «μελανό σημάδι» στην εξωπραγματική επίδοσή του να είναι ο χαμένος τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ στο Μιλάνο τον Μάιο του 2016, όταν η Ατλέτικο Μαδρίτης «λύγισε» στη διαδικασία των πέναλτι κόντρα στην Ρεάλ.

Οι επτά μεγάλοι τελικοί του «Ελ Νίνιο» και τι έκανε σε αυτούς:

Euro 2008, Ισπανία - Γερμανία 1-0: Αγωνίστηκε 78 λεπτά, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που έστεψε την Ισπανία πρωταθλήτρια Ευρώπης

Παγκόσμιο Κύπελλο 2010, Ισπανία - Ολλανδία 0-0, παρ. 1-0: Μπήκε αλλαγή στο 106', δέκα λεπτά πριν το νικητήριο τέρμα του Αντρές Ινιέστα

Τσάμπιονς Λιγκ 2012, Τσέλσι - Μπάγερν Μονάχου 1-1, πεν. 4-3: Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 84', αμέσως μετά το 1-0 του Τόμας Μίλερ και λίγο πριν το 1-1 του Ντιντιέ Ντρογκμπά

Euro 2012, Ισπανία - Ιταλία 4-0: Μπήκε στο 75', «έγραψε» το 3-0 στο 84ο λεπτό, αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με τρία γκολ

Europa League 2013, Τσέλσι - Μπενφίκα 2-1: Αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο, άνοιξε το σκορ στο 60' με ένα «σεντερφορίσιο» τέρμα

Τσάμπιονς Λιγκ 2016, Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1, πεν. 5-3: Έπαιξε και στα 120 λεπτά του αγώνα και είναι ο μοναδικός «μεγάλος» χαμένος τελικός του

Europa League 2018, Ατλέτικο Μαδρίτης - Μαρσέιγ 3-0: Μπήκε ως αλλαγή στο 90ο λεπτό για το τελευταίο χειροκρότημα από τους υποστηρικτές των «Ροχιμπλάνκος»