Ιγουαΐν για σεντόνι (βίντεο)

Με δύο γκολ του Ιγουαΐν, που αμφισβητήθηκαν, η Νάπολι νίκησε την Τζένοα (2-1) στο «Σαν Πάολο» και παρέμεινε στην 3η θέση.

Η ισοπαλία της Σαμπντόρια με την Παλέρμο ήταν καλό αποτέλεσμα για τη Νάπολι αλλά η νίκη της Λάτσιο επί της Μίλαν, όχι... Οι Παρτενοπέι έπρεπε με κάθε τρόπο να νικήσουν την Τζένοα για να διατηρήσουν το προβάδισμα (+2) στη μάχη της 3ης θέσης και το πέτυχαν με δύο γκολ του Ιγουαΐν. Γκολ που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες της Τζένοα, η οποία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ιάγκο Φαλκέ αλλά πέραν αυτού δεν έκανε κάτι αξιόλογο. Βασικός ο Γιάννης Φετφατζίδης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 53'...

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τη Νάπολι αφού στο 7' έκανε το 1-0. Ο Καγιεχόν σούταρε, ο Περίν απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ιγουαΐν -που έστω για λίγο ήταν οφσάιντ όταν έγινε το σουτ- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το γρήγορο γκολ θεωρητικά βοηθούσε τους Παρτενοπέι ώστε να κάνουν το παιχνίδι τους και να φτάσουν και σε ένα δεύτερο γκολ αφού η Τζένοα δεν θα κλεινόταν αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν καλός. Παρά το γεγονός αυτό, η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς στο 38' με το τετ α τετ του Ντε Γκουζμάν αλλά ο Ολλανδός, που έκανε λόμπα, αστόχησε... Αμέσως μετά, στο 40', η Νάπολι θα μπορούσε να το πληρώσει αυτό καθώς ο Περότι έβγαλε, με τακουνάκι, σε θέση βολής τον Αντονέλι αλλά ο Ράφαελ μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ του μέσου της Τζένοα και κράτησε το 1-0 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 49', ο Ντε Γκουζμάν είχε νέα ευκαιρία για να κάνει το 2-0 αλλά και πάλι δεν τα κατάφερε, αυτή τη φορά λόγω του Μπουρντίσο αφού ο Περίν ήταν εξουδετερωμένος, για να τιμωρηθεί αμέσως μετά... Στο 56' ο Ιάγκο Φαλκέ με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-1 και προκάλεσε άγχος στο «Σαν Πάολο». Αυτό έγινε μεγαλύτερο μετά το οριζόντιο δοκάρι του Καγιεχόν στο 60', με τη Νάπολι να πιέζει αλλά να μην καταφέρνει να ξεμπλοκάρει. Ο Μπενίτεθ έριξε στο ματς τον Γκαμπιαντίνι στο 71' αντί του Ντε Γκουζμάν αφού οι Παρτενοπέι ήθελαν μόνο νίκη και δύο λεπτά μετά, στο 73', ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι του Κούτσκα στον Ιγουαΐν, χωρίς πάντως να φαίνεται ξεκάθαρα στο replay τι έγινε. Οπως και να έχει, ο Αργεντίνος από τα 11 βήματα έκανε το 2-1 και επανέφερε την ηρεμία.

Οι Γενοβέζοι βγήκαν μπροστά μήπως και καταφέρουν να ισοφαρίσουν και να πάρουν τον βαθμό αλλά με τόσα λάθη από το κέντρο και μπροστά, ήταν λίγο δύσκολο να τα καταφέρουν...

Νάπολι (Ράφα Μπενίτεθ): Ράφαελ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Στρίνιτς (85' Μπρίτος), Νταβίντ Λόπεθ, Ινλέρ, Καγιεχόν, Χάμσικ, Ντε Γκουζμάν (71' Γκαμπιαντίνι), Ιγουαΐν (90' Ζαπάτα).

Τζένοα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι): Περίν, Ρονκάλια, Μπουρντίσο, Ντε Μάιο (79' Λεστιέν), Εντενίλσον, Ρινκόν (68' Κούτσκα), Μπερτολάτσι, Αντονέλι, Ιάγκο Φαλκέ, Φετφατζίδης (53' Νιάνγκ), Περότι.