Χ-άνει έδαφος η Μπορντό

Η Μπορντό απομακρύνεται από την 4άδα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Γκινγκάμπ εντός έδρας.

Η φορμαρισμένη Γκινγκάμπ ταξίδεψε στο Μπορντό και κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία 1-1, αφήνοντας τους Γιρονδίνους μακριά από την 4άδα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και έφτασαν κοντά μόλις στο 6’, όταν ο Καρασό έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Μαντάν. Οι παίκτες του Γκουβερνέκ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ο Καρασό είπε ξανά «όχι» στον Μαντάν στο 18’, όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 28’, όταν ο Μποβιού με πανέμορφο τελείωμα έκανε το 0-1! Οι παίκτες του Σανιόλ είχαν τεράστια προβλήματα στην ανάπτυξη, δεν μπόρεσαν να ισορροπήσουν και το 0-1 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Οι Γιρονδίνοι ανέβασαν ταχύτητα, ανέλαβαν τα ηνία και πίεσαν από το ξεκίνημα. Η υπεροχή της Μπορντό απέδωσε γρήγορα, καθώς στο 54’ ο Πουντζέ έκανε το σουτ εκτός περιοχής και αφού η μπάλα βρήκε στον Ανγκουά κατέληξε στα δίχτυα του Λεσλ για το 1-1. Η συνέχεια για τους γηπεδούχους, όμως, δεν ήταν ανάλογη, με τον Ζιρές (67’) να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 και τους Γιαμπερέ (64’) και Μορίς-Μπελέ (70’) να απειλούν για την Μπορντό.

Στο 79’ ο Πλάζιλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία και κάπου εκεί τελείωσαν και οι ελπίδες των Γιρονδίνων για τη νίκη. Παρόλα αυτά, ο Ρολάν έφτασε μία ανάσα από το 2-1 στο 80’, με τον Ανγκουά να σώζει στην γραμμή, ενώ το φάουλ του Τουρέ στο 83’ πέρασε λίγο άουτ, για να μείνει το 1-1 μέχρι το τέλος.