Ο δάσκαλος (Ζοτς) νίκησε τον μαθητή (Ιτούδη)

Η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Νίκου Ζήση επικράτησε με 75-81 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη και κάλυψε και την διαφορά των 3 πόντων (81-84) που είχε ηττηθεί στην Πόλη.

Η Φενέρ στην 8η «στροφή» του Top 16 πήρε την 6η νίκη «πιάνοντας» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τα χρώματα της οποίας επανεμφανίστηκε ο Αντρέι Κιριλένκο.  Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς εγκλώβισαν τους αντιπάλους τους στην άμυνά τους και στο 4’ ήταν μπροστά με 0-10 έχοντας για οδηγό στην επίθεση τον Μπιέλιτσα! Ο Ουίμς έδωσε προσωρινά λύσεις στην «ομάδα του στρατού» μειώνοντας σε 5-10 στο 8’, αλλά η Φενέρ με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 7 πόντους (10-17).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη δεύτερη περίοδο φλέρταρε δύο φορές με το +10 (10-19 στο 11’ και 15-24 στο 14’), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν «ροκανίζοντας» αρχικά την διαφορά, ενώ στο 19’ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (37-36). Ο Κιριλένκο στο 19’ έγραψε το 37-36, αλλά οι Μπογκντάνοβιτς (1/2β.) και Βέσελι (2/2β.) διαμόρφωσαν το 37-39, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

H Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 41-46 στο 22’ και 43-48 στο 23’ βρίσκοντας πόντους από τον Γκάουντλοκ, αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε για το 51-48 στα μισά σχεδόν της περιόδου, ενώ ως το τέλος του δεκαλέπτου οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (58-59).

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να τρέχει σερί 5-0 από το 33’ ως 35’ για το 67-63, αλλά οι Μπογκντάνοβιτς και Βέσελι έκαναν το 67-69 (36’), ενώ ο Τσέχος άσος της Φενέρ στο 38’ κάρφωσε για το 71-73. Οι Χάινς και Γκάουντλοκ είχαν από μία εύστοχη βολή (72-74), ενώ ο Τέοντοσιτς στο 39’ αστόχησε σε δίποντο. Ο Μπιέλιτσα με 3/4 βολές έδωσε «αέρα» 4 πόντων στη Φενέρ (72-77), καθώς δεν άφησε ανεκμετάλλευτα τα… νεύρα του Τεόντοσιτς – έκανε φάουλ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή – και η τουρκική ομάδα επικράτησε εν τέλει επικράτησε με 75-81.

Δεκάλεπτα: 10-17, 37-39, 58-59, 75-81

ΠΗΓΗ: sdna.gr