Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ της χρονιάς με Ζήση πάνω στη Μπαρτσελόνα!

Η Μπάμπεργκ γύρισε από την... κόλαση του -26 στο 10' και με πρωταγωνιστή στο φινάλε τον Νίκο Ζήση «βύθισε» ακόμα περισσότερο την Μπαρτσελόνα (84-81)!

Για μία περίοδο, την πρώτη, η Μπαρτσελόνα πετούσε... φωτιές στην Γερμανία και ξέφυγε με +26, δείχνοντας να «καθαρίζει» την αναμέτρηση από νωρίς. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το ματς, πάλεψαν μέχρι τέλους, έκαναν την μεγάλη ανατροπή και ανέβηκαν στο 4-3. Πρώτος σκόρερ του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν ξανά ο Ντορέλ Ράιτ (16π.), ενώ ο Νίκος Ζήσης έβαλε 9 πόντους, έξι εκ των οποίων ήρθαν στο τελευταίο τετράλεπτο!

Από την άλλη, οι Καταλανοί έχουν ρεκόρ πλέον 2-5, αφού στις πρώτες επτά αγωνιστικές της Euroleague έχουν επιβληθεί μόνο του Παναθηναϊκού Superfoods και του Ολυμπιακού.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν ορεξάτοι στο ματς και λίγο έλειψε να κάνουν ρεκόρ σε πόντους σε ένα δεκάλεπτο! Κι αυτό γιατί η ομάδα του Σίτο Αλόνσο στο 8' κέρδιζε με 20 πόντους διαφορά (10-30) και στο 10' ήταν στο +26 (12-38). Μάλιστα, από το 5' μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα τρομερό 25-2 επιμέρους και φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς με το... καλημέρα. Ο Ρακίμ Σάντερς είχε 11 πόντους στο δεκάλεπτο, με τους Καταλανούς να μετρούν 11 ασίστ.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική. Όσο η «Μπάρτσα» έβρισκε σίδερο, τόσο οι Γερμανοί βελτιωνόντουσαν, σκόραραν, «ροκάνιζαν» τη διαφορά και έδιναν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Πάντως, η Μπαρτσελόνα κράτησε το διψήφιο προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (37-49).

Η αντεπίθεση διαρκείας του συνόλου του Αντρέα Τρινκιέρι συνεχίστηκε στην επανάληψη και γρήγορα η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιες τιμές. Έχοντας ως πρώτους σκόρερ σε εκείνο το σημείο τους Ρίκι Χίκμαν και Μπράις Τέιλορ (11π. και 10π. αντίστοιχα), η Μπάμπεργκ πήγε στο -4 στο 30' (62-66).

Με τρίποντο του Άνταμ Χάνγκα η «Μπάρτσα» στο 34' έδειξε να έχει ξανά το «πάνω χέρι» (68-74), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και γύρισαν τούμπα το ματς (77-74 στο 37' και προβάδισμα των Γερμανών)! Το ντέρμπι δεν είχε τέλος, με τον Νίκο Ζήση να παίρνει διαδοχικές καλές επιλογές στην επίθεση της Μπάμπεργκ (82-79 το 38:30 και 84-81 στο 39'). Με 10'' στο ρολόι και τη διαφορά στους 3π. ο Μπράις Τέιλορ έκανε φάουλ, ο Άντριεν Μόερμαν σούταρε 0/2 βολές, το επιθετικό ριμπάουντ του Σάντερς πέρασε ανεκμετάλλευτο και οι Γερμανοί «καθάρισαν» την αναμέτρηση (84-81).

Τα Δεκάλεπτα: 12-38, 37-49, 62-66, 84-81