Στην Ιντεπεντιέντε το Copa Sudamericana (Βίντεο)

Η Ιντεπεντιέντε είναι η νέα κάτοχος του Copa Sudamericana μετά την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε στο Μαρακανά κόντρα στην Φλαμένγκο. Στον πρώτο τελικό είχε επικρατήσει με 2-1.

Το κλίμα μύριζε μπαρούτι με τους οπαδούς των δύο ομάδων να έρχονται σε σύρραξη παραμονή του δεύτερου τελικού. Στο Μαρακανά δεν έπεφτε καρφίτσα και η Φλαμένγκο ήξερε ότι έπρεπε να σκοράρει κι έφτασε κοντά στο 1-0 στο 12ο λεπτό με τον Έβερτον αλλά ο πορτιέρο της Ιντεπεντιέντε είπε όχι στο τετ α τετ. Τελικά η πίεση των Βραζιλιάων έφερε αποτέλεσμα στο 30' με τον Λούκας Πακετά από κοντά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση της Ιντεπεντιέντε ήρθε άμεσα και στο 37' ο Μπάρκο (στο τελευταίο του παιχνίδι με την φανέλα της ομάδας) από την άσπρη βούλα έκανε 1-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία και η ομάδα του Χολάν πανηγύρισε το δεύτερο Copa Sudamericana της ιστορίας της (το προηγούμενο το 2010) και έφτασε συνολικά στους 17 διεθνείς τίτλους στην ιστορία της.