Κρίμα ο Γιάνναρος...

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τρομερό ματς με προσωπικό ρεκόρ 34 πόντων στα Playoffs και πήγε να πάρει μόνος του το παιχνίδι από το -25, όμως οι Μπακς ηττήθηκαν με 89-92 από τους Ράπτορς και έμειναν εκτός συνέχειας των Playoffs.

Στο Game 6 του Μιλγουόκι οι Μπακς έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για να μείνουν ζωντανοί στην πρόκριση για τα ημιτελικά της Ανατολής, όμως οι Ράπτορς κατάφεραν να κάνουν το break και με 4-2 στη σειρά να βρεθούν εκείνοι απέναντι στους πρωταθλητές Καβαλίερς.

Το Τορόντο μάλιστα βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμη και με 25 πόντους, όταν 5 λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 71-46. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, όμως, ήταν σε εκπληκτική μέρα και έκανε τα πάντα για να γυρίσει το ματς.

Οι Μπακς 3 λεπτά πριν το τέλος πέρασαν με +2 μπροστά, όμως οι Ράπτορς βρήκαν την ψυχραιμία και πήραν ξανά το προβάδισμα. Ο Greek Freak μάλιστα στα 3΄΄ από το φινάλε μείωσε στον πόντο τη διαφορά (89-90), όμως στη συνέχεια οι δύο εύστοχες βολές του ΝτεΡόζαν σφράγισαν τη νίκη για τους φιλοξενούμενους με 89-92.

O Γιάνναρος τελείωσε το ματς με 34 πόντους (12/21δ., 1/2τρ., 7/13β.) κάνοντας ρεκόρ καριέρας στα Playoffs, έχοντας παράλληλα 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη σε 47 λεπτά. Ο Μίντλετον ακολούθησε τον Αντετοκούνμπο στους 19. Από την άλλη ο ΝτεΡόζαν ήταν ο κορυφαίος για τους Ράπτορς με 32 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 38-51, 61-74, 89-92