Εκτέλεση... στη Μαδρίτη

Γιουλ, Κάρολ και διαιτητές εκτέλεσαν στο τελευταίο πεντάλεπτο τον Παναθηναϊκό και καθάρισαν για τη Ρεάλ φέρνοντας τη σειρά στο 2-1 (81-74).

Παναθηναϊκός Superfoods «πάλεψε» το Game 3 της σειράς με την Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία, όμως ηττήθηκε, καθώς στο φινάλε βρήκε απέναντί του τον Σέρχιο Γιουλ, που επέστρεψε αγριεμένος, τον «καυτό» Τζέισι Κάρολ και τα λάθη των Λοτερμόζερ - Γιόβτσιτς - Πατέρνικο. Έτσι, στο τέταρτο ματς της Παρασκευής οι πρωταθλητές Ελλάδας θέλουν νίκη για να στείλουν τη σειρά σε Game 5 και η Ρεάλ το θετικό αποτέλεσμα που θα την στείλει στο Final Four του Βελιγραδίου.

Ο Τζέισι Κάρολ με 17 πόντους και ένα σπουδαίο έμμεσο τετράποντο χάρισε τη νίκη στη «βασίλισσα», η οποία λίγο νωρίτερα είχε χρειαστεί δύο τρίποντα του Γιουλ, αλλά και ένα χαρακτηριστικό λάθος της διαιτησίας της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, με το σκορ στο 64-63 οι διαιτητές έδωσαν κατοχή στη Ρεάλ (λανθασμένα, αφού η μπάλα είχε βγει από τον Γιουλ) και το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά.

Από τον Παναθηναϊκό Superfoods ξεχώρισε ο συγκλονιστικός Νικ Καλάθης (26π.), ενώ εξαιρετικός επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ (15π.).

Η διαβασμένη Ρεάλ Μαδρίτης, που ήξερε από νωρίς πώς να αντιμετωπίσει τα «πράσινα» pick 'n roll δεν κατάφερε να ξεφύγει στο ξεκίνημα, παρά το γεγονός πως μπήκε καλά στο ματς (5-0 στο 2' και 11-9 στο 5'). Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το παιχνίδι (13-17 στο 7'), με το δεκάλεπτο να «κλείνει» ισόπαλο, μετά το buzzer beater τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ (17-17 στο 10'). Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού Superfoods στην πρώτη περίοδο ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ των Τζέιμς Γκιστ - Κρις Σίνγκλετον. Στιγμή του δεκαλέπτου, φυσικά, ήταν η επιστροφή του Σέρχιο Γιουλ στη δράση, ύστερα από 8,5 μήνες. Ο Ισπανός γκαρντ πέρασε στο παρκέ στο 8' και αποθεώθηκε από το κοινό του «Wizink Center».

Με τον Νικ Καλάθη στον πάγκο οι Μαδριλένοι πάτησαν... γκάζι (26-20 στο 14'). Ο Γιουλ ήταν άστοχος, όπως και ο Λούκα Ντόντσιτς, όμως οι γηπεδούχοι είχαν το «πάνω χέρι» σε εκείνο το διάστημα του αγώνα. Η επιστροφή του Καλάθη στο παρκέ και η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο έφεραν ένα «ξέσπασμα» για το «τριφύλλι» (26-26 στο 16'), το οποίο δεν συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο (40-34). Στο πρώτο μέρος πρώτοι σκόρερ του συνόλου του Πάμπλο Λάσο ήταν οι Άντονι Ράντολφ (8π.) - Ρούντι Φερνάντεθ (7π.), με τους Ντόντσιτς - Γιουλ - Κοζέρ να μετρούν μαζί 3/14 σουτ. Από την άλλη, ο Τσάβι Πασκουάλ ήταν έξαλλος με κάποιες αποφάσεις των διαιτητών (17-6 οι βολές στο 20') και δέχθηκε τεχνική ποινή, 19'' πριν το ημίχρονο. Ο Τζέιμς είχε 9π. στο 20', με τον Καλάθη να μετράει 7 πόντους, (3/8 σουτ), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Τα διαδοχικά λάθη των Καλάθη - Τζέιμς έφεραν ένα γρήγορο 6-0 των Ισπανών στο πρώτο τρίλεπτο της επανάληψης, το οποίο διαμόρφωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα της Ρεάλ στο παιχνίδι (+12, 46-34 στο 23'). Οι «πράσινοι»... έσπασαν το ρόδι στην 3η περίοδο στο 24' δια χειρός Σίνγκλετον, με σουτ έξω από τα 6,75μ. (46-37). Όταν ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ στο 25' η «βασίλισσα» ήταν ήδη στο +13 (50-37) και είχε βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν περισσότερες «απαντήσεις» και παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι. Ο Μάρκους Ντένμον μπήκε και έδωσε ενέργεια, ο «ζεστός» Καλάθης σκορ με τρίποντα και βολές (17π.) και η διαφορά μειώθηκε γρήγορα (55-50 στο 29'). Το έμμεσο τρίποντο του Γκιστ «ροκάνισε» την απόσταση στους 4π. και το 57-53 ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου, μετά την νέα χαμένη προσπάθεια του Γιουλ.

Ο Ισπανός σταρ συνέχισε να είναι άστοχος για μερικά λεπτά, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods (62-61 στο 34'), με τους Καλάθη - Γκιστ να έχουν πάρει... φωτιά. Μόλις το ματς πήγε στον πόντο ο Γιουλ βρήκε στόχο, ύστερα από πέντε χαμένες προσπάθειες και το πανηγύρισε (64-61 στο 35'). Γκιστ και Καλάθης είχαν σχεδόν τους μισούς πόντους του «τριφυλλιού» (36/63). Οι διαιτητές έκαναν λάθος στη φάση που μπορούσε να περάσει μπροστά ο Παναθηναϊκός, αφού η μπάλα βγήκε από τον Γιουλ και όχι από τον Ντένμον, όπως λανθασμένα καταλόγισαν με το σκορ στο 64-63. Σε εκείνο το σημείο ο Γιουλ βγήκε μπροστά, έβαλε δύο τρίποντα και έδωσε... μαξιλαράκι στη Ρεάλ (70-63 στο 36:30). Αλλά, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε όρθιος και με ένα 7-0 σερί ισοφάρισε σε 70-70 στο 38', με τρίποντο του Μάικ Τζέιμς.

Στο «θρίλερ» του τελευταίου δίλεπτου ο Φελίπε Ρέγιες έβαλε 1/2β. (71-70) και ο Τζέιμς αστόχησε σε ανάποδο λέι απ. Στα 72'' για το φινάλε ο Κάρολ «έγραψε» το 73-70, με τον Τζέιμς να μειώνει ξανά στον πόντο με 2/2 βολές (73-72 στο 38:57). Οι διαιτητές χρέωσαν με ένα αντιαθλητικό τους Σίνγκλετον - Αγιόν, με τους παίκτες στο παρκέ να έχουν πολλά νεύρα. Ο Κάρολ βγήκε ξανά μπροστά και με έμμεσο τετράποντο «εκτέλεσε» το «τριφύλλι» (77-72). Τζέιμς και Καλάθης δεν βρήκαν στόχο, ο Ρέγιες πήρε το ριμπάουντ και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη (81-74).

Τα Δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74