Με... copy paste και υπογραφή Μποχωρίδη

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και πάλι μετά το 27' και έκανε το 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ (74-61). Εξαιρετική εμφάνιση από το Λευτέρη Μποχωρίδη που έβαλε 9 σερί πόντους και βοήθησε τους γηπεδούχους σε ένα κρίσιμο σημείο.

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν στο παρκέ οι «πράσινοι» που φάνηκε να μην αφήνουν το... γκάζι από το τέλος του Game 1 και ξεκίνησαν τον δεύτερο ημιτελικό με σερί 9-0 στο 4'. Η αστοχία του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά (2/10 σουτ) έδωσε το δικαίωμα στο «τριφύλλι» να πάρει διψήφια διαφορά (16-4 στο 7'), και εν συνεχεία να φτάσει στο +16 (24-8 στο 9'). Ωστόσο, με καλές άμυνες στο τέλος του δεκαλέπτου και σερί λάθη του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (24-14).

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 7-0, φτάνοντας στο 31-17, έχοντας σφίξει την άμυνά του κάτω από την στεφάνη. Τα πράγματα όμως άλλαξαν άρδην μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Με τον Διαμαντίδη να έχει περάσει από το 15' και να έχει 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/4 βολές, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ένα... απίστευτο 17-0. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κράτησε τους γηπεδούχους για 6' χωρίς καλάθι, εκμεταλλεύτηκε το ανοιχτό γήπεδο, ευστόχησε σε τρίποντα και γύρισε... τούμπα το ματς (32-36 ημίχρονο).

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ανέβασαν ρυθμούς στο τρίτο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά (44-41 στο 23') παίζοντας καλή άμυνα, όμως ο ΠΑΟΚ έμεινε κοντά στο σκορ παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ στην άμυνά του (46-46 στο 26'). Κάπου εκεί ο Μποχωρίδης πήρε το... όπλο του και με τρία σερί τρίποντα (!) και 9 αναπάντητους πόντους του Έλληνα γκαρντ ο Παναθηναϊκός «έχτισε» διαφορά (57-46 στο 30').

Παρά τα... όργια του Κάρτερ (20π.), οι «πράσινοι» κρατούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (61-50 στο 34' και 68-53 στο 36') με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Ειδικά ο «Δικέφαλος του Βορρά» και δη ο κουρασμένος λόγω της απουσίας του Βον, Λάνγκφορντ, υπέπεσε αρκετές φορές σε βήματα και έκανε κακές επιλογές. Μέχρι το τέλος τα πράγματα δεν άλλαξαν με το «τριφύλλι» να έχει επιβάλλει την κυριαρχία του και να φτάνει στο 2-0 (74-61).