Σόου από Ινγκλις, 100άρα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με οδηγό τον Καρλ Ινγκλις επικράτησε με 105-80 του Πανελευσινιακού και στην 18η «στροφή» της Α1 πανηγύρισε την 9η νίκη της, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 5-13.

Οι «σταχυοφόροι» ήταν αρκετά καλοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στα μισά σχεδόν της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 7-10. Οι Ινγκλις και Χέρστον, όμως, στο 6' έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδας του διαμορφώνοντας το 11-10. Ο Καναδός γκαρντ συνέχισε να «πυροβολεί» οδηγώντας την Ενωση στο 19-13 (17') και παρά το γεγονός πως ο Πανελευσινιακός πλησίασε σε 25-22 με τον Μάρκοβιτς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 32-24.

Η ΑΕΚ συνέχισε σε ανάλογο τέμπο και στην δεύτερη περίοδο, με τον Μιλόσεβιτς στα μισά της περιόδου να στέλνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο +11 (45-34). Ο Μιλόσεβιτς συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα οδηγώντας την στο 59-39 στο 19', ενώ ο Ντελινινκάιτις διαμόρφωσε το 62-41, σκορ με το οποίο η ΑΕΚ και ο Πανελευσινιακός πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να αποδέχονται από σχετικά νωρίς την ήττα τους και τον Τζίμη Κουστένη να δοκιμάζει σχήματα για τη συνέχεια. Η συμπλήρωση των 30' βρήκε την Ενωση στο +25 (89-64), ενώ το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 105-80.

Δεκάλεπτα: 32-24,  62-41, 89-64, 105-80

ΠΗΓΗ: sdna.gr