Η ισχύς εν τη ενώσει!

Ο κόσμος έδωσε ρυθμό στην ΑΕΚ που με δύο καθοριστικά τρίποντα του Γιάννη Αθηναίου «καθάρισε» τη νίκη κόντρα στον Άρη (93-77), κάλυψε τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και στοχεύει στην πρώτη τετράδα!

Με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων η ΑΕΚ δεν επέτρεψε στον Άρη να περάσει από το ΟΑΚΑ (93-77), κάλυψε το -11 της ήττας του πρώτου γύρου κι έχοντας πιο εύκολο πρόγραμμα από τον Άρη στοχεύει στην πρώτη τετράδα της Α1.

Ο Μενσά-Μπονσού έκανε double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Βεζένκοφ που δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Νέιμικ είχε 20 πόντους κι 6 ριμπάουντ.

Ο Τόμας Ντελινκάιτις έμεινε στο παρκέ για 7:14 και πέτυχε 7 πόντους πριν αποχωρήσει τραυματίας.

Η βαθμολογία εδώ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά επιθετικά, ενώ είχαν πρόβλημα στα ριμπάουντ (5-12 στο 10') και με τον Νέιμικ να κάνει... ζημιά στο καλάθι της ΑΕΚ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Η ΑΕΚ δυσκολευόταν να φτάσει μέχρι το καλάθι κι έτσι βρήκε λύσεις έξω από τα 6,75μ. (9/17τρίπ., η ΑΕΚ, 0/8τρίπ. ο Άρης) και κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (48-35 στο 20').

O Bεζένκοφ που είχε 2/5 δίποντα και 0/1 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε... ζεστά στο δεύτερο (14π. στο γ' δεκάλεπτο) και με 7 προσωπικούς πόντους έριξε τη διαφορά στο -6 (48-42 στο 22').

Τελικά, με δύο καθοριστικά τρίποντα από τον Γιάννη Αθηναίου η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (81-72) και πήρε τη νίκη.

MVP: Ο Μενσά-Μπονσού είχε 16 πόντους με 12/17 βολές, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 30:01.

KEY POINT: Ο Μενσά-Μπονσού... σταμάτησε τον Μούρτο κι ο Αθηναίου βρήκε στόχο έξω από τα 6,75μ. (76-68 στο 35'), ενώ στη συνέχεια ο ίδιος έκανε το 81-72 με τρίποντο.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Η... ώρα δύσκολη για όσους επέλεξαν να βγουν το βράδυ του Σαββάτου, μιας κι οι δείκτες των ρολογιών πήγαν μία ώρα μπροστά. Παρόλα αυτά το παιχνίδι άξιζε και περίπου 8.000 φίλοι της ΑΕΚ βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να δουν από κοντά το ματς με τον Άρη.

Μάλιστα, όπως σε κάθε παιχνίδι υπήρχε κερκίδα με μικρά παιδιά.

Η αναμέτρηση αρχικά είχε οριστεί στις 15:00, ωστόσο την ίδια ώρα η ποδοσφαιρική ΑΕΚ αγωνίζεται στην Καλλιθέα, ενώ η ομάδα χάντμπολ θα παλέψει στον τελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη την ίδια ώρα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77

Πηγή: gazzetta.gr