Στους "16" του Champions League η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ με σούπερ άμυνα κατάπιε την Γιουβεντους (75-54) και πέρασε στους "16" του Champions League - Κυρίαρχος ο Ελονου, εκπληκτικός ο Χαριτόπουλος που κάλυψε το κενό στο «4», ηγέτες Βασιλειαδης και Ντιξον.

Με όπλα την ατσαλένια άμυνα της, την αποφασιστικότητα που έδειξε εξαρχής, αλλά και το βάθος του πάγκου της, η ΑΕΚ μετέτρεψε σε πάρτι τη ρεβάνς με την Γιουβέντους, την οποία και υπέταξε με 75-54. Ο Ελόνου ήταν κυρίαρχος στις ρακέτες, ο Χαριτόπουλος «αποκάλυψη» και έτσι τα μεγάλα κενά στην φροντ λάιν δεν φάνηκαν ποτέ. Οι κιτρινόμαυροι είχαν σε μεγάλη μέρα και τους Βασιλειάδη-Ντίξον, ενώ και ο Σάκοτα έδωσε πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, πριν «ανοίξει» το ματς, που φέρνει αντιμέτωπη την ΑΕΚ με την Μονακό.

Η Ενωση μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, κάνοντας το 8-2 στα 2 πρώτα λεπτά. Παρότι έμεινε για 3 λεπτά άποντη, στα μισά της α΄ περιόδου, βρισκόταν στο +7 (10-3) με κάρφωμα του Ελόνου. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική, χάρη στην είσοδο του Σάκοτα και του Ελόνου. Στο 6’ η διαφορά ήταν στο +10 (15-5) με τρίποντο του Ντούσαν, ενώ ακουλούθησε ένα σερί 7-0 που έκανε το σκορ 22-7. Η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ με 5/9 τρίποντα στο +16 (25-9).

Φτάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους του, ο Σάκοτα έφερε την ΑΕΚ στο +20, στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (33-13 στο 13’). Οι Λιθουανοί κάπου εκεί έσφιξαν την άμυνά τους, άπαντησαν με ένα σερί 6-0 (33-19 στο 14΄) και εν συνεχεία ροκάνισαν στους 11 πόντους τη διαφορά (35-24 στο 18΄). Το σκορ ημιχρόνου ήταν ακόμη πιο κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους (37-27), καθώς η ΑΕΚ ήταν αρκετά άστοχη στις τελευταίες προσπάθειές της.

Η γ΄ περίοδος ξεκίνησε με ένα επί μέρους 7-0 από τον Ντίξον, που έκανε το 44-28, μετά από 3 λεπτά αγώνα. Η Γιουβέντους παρέμεινε ανταγωνιστική, όμως με καλάθια στο φινάλε από τον εξαιρετικό Χαριτόπουλο και τον Ελόνου, η ΑΕΚ έκανε το 51-36 στο 28΄. Το 55-38, στο τέλος του δεκαλέπτου, διαμορφώθηκε από από βολές του Λαρεντζάκη και καλάθι του Ντίξον.

Και στη δ’ περίοδο, η ΑΕΚ ξεκίνησε αποφασιστικά και με 5 πόντους του Χαριτόπουλου έκανε το 60-38, με το «καλημέρα». Με τρίποντο στο 34’, ο Βασιλειάδης σφράγισε μια γεμάτη εμφάνιση από πλευράς του, κάνοντας το σκορ 65-41 και τη συνέχεια... εντελώς διαδικαστική. Τελικό σκορ, εν μέσω γενικής αποθέωσης, ΑΕΚ-Γιουβέντους: 75-54.

Δεκάλεπτα: 25-9, 37-27, 55-38, 75-54

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3 (4 ασίστ), ΜακΓκραθ 8 (4 ασίστ), Ελόνου 14 (6 ριμπ.), Σάκοτα 10, Βασιλειάδης 9, Χαριτόπουλος 11, Ντίξον 14 (5 ασίστ), Λαρεντζάκης 2 (5 ριμπ.), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 2 (5 ριμπ.), Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 2.

Γιουβέντους (Σιρέικα): Ντιγκς 10, Πάρκερ, Μπιτσκάουσκις 3, Σιρουταβίτσιους 7, Μπεστ 4, Τσεπουκάιτις 9 (8 ριμπ.), Σαλένγκα 3, Βασίλιους 3 (7 ριμπ.), Γκάλντικας 11, Σούλσκις 4 (11 ριμπ.).